Lubisz orzechy nerkowca? O tym pewnie nie wiedziałaś!

Lifestyle Data publikacji: 27 czerwca 2019

Lubisz jeść orzechy nerkowca? Jest pewna ciekawostka, o której mogłaś nie wiedzieć. Zanim jednak do niej przejdziemy warto poznać też kilka innych faktów. Czy wiesz, że pierwotnie drzewa z orzachami nerkowca uprawiano tylko dla drewna? Dopiero stosunkowo nie dawno zaczęliśmy je spożywać. Drzewo to nazywa się nanercz zachodni.

Wszyscy wiemy, że orzechy są zdrowe. Nie inaczej jest z owocami nerkowca. Zawierają dużo witaminy B6, która pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Są też dobrym źródłem potasu, fosforu, cynku i magnezu. Poprawiaj funkcjonowanie układu nerwowego, zachowują zdrowe zęby i kości. Zapobiegają wypadaniu włosów czy poprawiają kondycję paznokci i skóry. Zdecydowanie warto je spożywać i to również na diecie. Niewielka ilość tych orzechów dostarcza nam sporo energii i białka. Dlatego są świetnym dodatkiem do sałatek, dietetycznych deserów czy innych dań.

W czym jednak tkwi ta ciekawostka? Jak już wspomnieliśmy, drzewo nerkowca było uprawiane głównie dla drewna. Drzewo to wydaje owoce, które mają charakterystyczny wygląd. Orzechy nerkowca są za o do nich doczepione. Owoc zawiera łupinę, która w środku mieści jeden orzech.

Co ciekawe wyjmuje się je ręcznie, a aby można było je zjeść muszą przejść obróbkę. Osoby, które to robią muszą nosić rękawice ochronne bo z łupiny wydobywa się gryzący olej. Orzechy są następnie prażone i gotowane. Inaczej moglibyśmy się nimi zatruć. Olej też się pozyskuje, a potem wykorzystuje np. do impregnacji drewna czy dezynfekcji różnych powierzchni. Wiedzieliście o tym? :)

Podobne artykuły