Czekają nas niezapowiedziane kontrole pieców

Lifestyle Data publikacji: 28 listopada 2022

Sezon grzewczy w tym roku budzi wiele kontrowersji. Wiele osób ma problem z ogrzaniem swoich domów. W związku z tym wiele osób decyduje się na palenie w piecu rzeczami, które nie powinny tam trafić. Kontrole mają takie sytuacje ujawnić.

Niezapowiedziane kontrole pieców

Kontrola naszego pieca nie musi odbyć się jedynie na podstawie zgłoszenia jednego z sąsiadów, który uważa, że palimy w piecu nieprzeznaczonymi do tego produktami. Kontrola może mieć również charakter rutynowy. Kontrole takie mogą być przeprowadzane od godziny 6 do 22.

Do naszych drzwi zapukać może straż miejska, ale także specjalni urzędnicy powołani do tego celu. Jeśli zdecydujemy się ich nie wpuścić do domu, to mają oni wówczas prawo wezwać policję.

Mandat, jaki mogą na nas nałożyć wynosi 500 zł, ale jednocześnie mogą oni skierować sprawę do sądu, który może nałożyć na nas dużo wyższą karę, wynoszącą nawet 5000 zł. To nie jedyne kary, które mogą spotkać nas w sądzie. Możliwe jest również nałożenie kary ograniczenia wolności do jednego miesiąca i aresztu od 5 do 30 dni.

Jak podaje money.pl, jedna kara nie wyklucza ponownych. Oznacza to, że jeśli się nie poprawimy przy kolejnej kontroli możemy dostać kolejną karę. Według udostępnionych przez portal danych, w październiku i listopadzie przeprowadzono łącznie 1116 takich kontroli w samym Krakowie.

Jak informuje interia.pl, kontrole mogą również spotkać przedsiębiorców. Co więcej, rutynowa kontrola nie wymaga żadnych przesłanej do jej przeprowadzenia. Możemy zostać wyłonieni do niej całkowicie losowo.

Dziennikprawny.pl informuje, iż kontrolerzy mają prawo wejść na teren naszej nieruchomości. W przypadku nieruchomości prywatnych, mogą korzystać z niego w godzinach od 6:00 do 22:00. W przypadku firm możliwe to jest przez całą dobę.

Kontrolerzy mogą sprawdzić kotłownię i piec, aby dowiedzieć się czym palimy. Mogą też pobrać próbki i zrobić zdjęcia.

Podobne artykuły