Jaką formą rozpocząć wiadomość e-mail? Jest to dosyć trudny temat. Zazwyczaj korzystamy z formy „Witam”. Brzmi ona dość oficjalnie, nie wskazuje na porę dnia i pasuje niezależnie od płci i wieku osoby, która wiadomość odczyta. Okazuje się jednak, że nie jest ona poprawna i możemy zostać odebrani negatywnie przez adresata wiadomości.
Jakiej formy zatem używać? Która będzie najbardziej odpowiednia. Dzień dobry brzmi dziwnie bo nie wiemy kiedy ktoś odczyta wiadomość, a co jeśli zrobi to w środku nocy? Jak też traktować e-mail. Czy to forma formalna, czy jeszcze nie? Dużo też zależy od odbiorcy, czy odnosimy się do niego z szacunkiem, czy to jakiś autorytet, a może w ogóle go nie znamy i nie wiemy kim jest?
Nie zapominajmy też, że Internet samoistnie już skraca dystans między ludźmi i przyzwala na więcej czyli np. formy na „ty” w mediach społecznościowych chociaż kogoś nie znamy.
Gdy wiemy do kogo piszemy, a zajmuje on ważne stanowisko warto to podkreślić by zyskać w oczach osoby, która odczyta wiadomość. Możemy wtedy użyć formy grzecznościowej:
E-mail będzie wtedy wyglądał oficjalnie, a rozmówca poczuje się doceniony i być może przychylniej spojrzy na naszą korespondencję lub po prostu ją odczyta. Nie zawsze tak się dzieje i niektórzy już po nagłówku odrzucają dalsze czytanie wiadomości.
Komfortową sytuacją jest gdy piszemy do kogoś kogo znamy z imienia. Wtedy bardzo prosto możemy użyć zwrotu grzecznościowego, który jednocześnie będzie rozpoczęciem i przywitaniem w mailu.
Wtedy mamy ułatwioną sytuację i możemy korzystać z wielu zwrotów formalnych i nieformalnych. Jeśli dobrze siebie znamy i piszemy do siebie nie pierwszy raz możemy nawet się nie witać jeśli wcześniej przyjęliśmy taką konwencję.
Jest to najmniej komfortowa sytuacja. Często też nie chcemy korzystać ze spersonalizowanych zwrotów bo np. przygotowujemy szablony wiadomości, albo korespondencję masową. Wtedy na pewno nie korzystajmy w mailu ze zwrotu „Witam„. Taka wiadomość przez, niektórych może zostać odrzucona tylko z tego jednego względu.
Jaka forma będzie zatem uniwersalna? W takiej sytuacji zaleca się korzystanie z formy „Dzień dobry„. Niestety może ona brzmieć dziwnie w zależności od pory odczytania maila, ale jest najbardziej uniwersalna i nie łamie żadnych kanonów.