Lubisz mandarynki? Są one wśród owoców z największą ilością pestycydów. Nie jedz ich dopóki nie zrobisz tej jednej rzeczy!

Zdrowie Data publikacji: 04 grudnia 2018

Mandarynki to coś co kojarzy nam się z okresem przedświątecznym. Wielu z nas nie wyobraża sobie wręcz domu bez tego charakterystycznego zapachu mandarynek. Jak się na pewno domyślacie, nie są to owoce pochodzące z Polski. Najczęściej trafiają do nas z Hiszpanii, a to sprawia, że aby przetrwały podróż i zagościły na półkach w sklepie muszą być odpowiednio przygotowane. Dlatego spryskuje się je żywicą lub woskiem roślinnym, które są substancjami mogącymi uczulić, ale to nie wszystko.

Pestycydy

Pestycydy mają eliminować szkodniki, które niszczą uprawy. Są to po prostu trucizny, które wykorzystuje się w rolnictwie. Dzięki temu ogranicza się straty wynikające z ataków rożnego rodzaju szkodników. Jednakże pestycydy tez są również niebezpieczne dla nas. Mają działanie toksyczne na nasz układ nerwowy, mogą powodować raka, zaburzenia hormonalne czy upośledzić rozwój dziecka zmniejszając wręcz ich inteligencję. Są jednak stosowane masowo, a mandarynki znajdują się na liście produktów, które zawierają ich najwięcej. EWG w 2017 roku stworzyło listę 50 warzyw i owoców, które zawierają najwięcej pestycydów w USA. Mandarynki wylądowały na 26 miejscu. Ktoś może powiedzieć, ale to Polska – niestety, mandarynki z naszym krajem mają jedynie tyle wspólnego, że są tutaj wypakowywane z tira.

Co gorsze, obranie owocu zmniejsza ilość pestycydów, ale nie wyeliminuje ich w całości. Jeśli wcześniej ich nie umyjemy znajdują się one na naszych dłoniach, którymi potem dany owoc jemy. Dlatego bardzo ważne jest to by mandarynki, zresztą tak jak wszystkie inne owoce i warzywa, myć przed zjedzeniem. Możemy kupować też produkty BIO, które uprawiane są w naturalny sposób, niestety jednak ich cena jest bardzo wysoka.

Jak umyć mandarynki z pestycydów

Mandarynki koniecznie przed obraniem i podaniem należy dobrze umyć pod bieżącą wodą. Zmyjemy w ten sposób warstwę ochronną naniesioną na owoce w celach logistycznych. Jeśli jednak chcemy usunąć pestycydy, musimy wytoczyć przeciwko nim cięższe działa. Sprawia to, że przygotowanie posiłku czy zjedzenie prostej przekąski jaką jest owoc jest trudniejsze. Jednak warto dbać o swoje zdrowie, albo chociaż o zdrowie naszych dzieci.

W tym celu wykorzystamy sodę oczyszczoną, która pozwala usunąć 96% pestycydów. Wynika to z faktu, że jest ona silnie alkalizująca więc rozkłada pestycydy na małe cząsteczki i neutralizuje je. Badania takie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Massachusetts. Okazało się, że kąpiel w sodzie była najbardziej skuteczna. Wystarczy, że do miski z wodą wsypiemy kilka łyżek sody, a następnie wrzucimy do niej mandarynki na parę minut. Najskuteczniej usuniemy pestycydy traktują je 15-minutową kąpielą, ale jeśli nie mamy tyle czasu, niech to będą przynajmniej dwie minuty.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły