12 października 2020

Lubisz kawę? Te sygnały mówią, że pijesz jej zbyt dużo.

Dla wielu z nas kawa jest codziennym rytuałem, od którego zaczynamy każdy dzień. Następnie wypijamy kolejną do drugiego śniadania, jeszcze jedną w pracy i na popołudnie, gdy czujemy się już bardziej senni. Kolejną jeszcze możemy wypić po powrocie z pracy wraz z czymś słodkim na deser. To sprawia, że kaw tych robi się całkiem sporo. Czy czasem nie za dużo? Oto kilka sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że pijesz za dużo kawy.

Uczucie niepokoju

Czujesz, że Twoje serce zaczyna kołatać? Dłonie pocą się, a ty jesteś zdenerwowana czymś, ale nie potrafisz określić powodu swojego niepokoju?

Może to być spowodowane nadmiarem kofeiny. Dlatego jeśli poczujesz takie objawy u siebie postaraj się zmniejszyć ilość wypijanych w ciągu dnia kaw i obserwuj czy problem znika. Jeśli nie, skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem.

Kurcze mięśni

Nadmiar pitej kawy powoduje wypłukiwanie z organizmu magnezu, który jest ważnym składnikiem mineralnym dla funkcjonowania naszego organizmu.

Braki magnezu objawiają się najczęściej drganiem mięśni np. powieki. Oczywiście przyczyn może być więcej, ale warto wykonać sobie proste badanie krwi, a następnie zmniejszyć ilość pitej kawy i po pewnym czasie ponownie przeprowadzić badanie. Wtedy będziemy mogli określić czy kawa faktycznie była naszym problemem. Warto również zwiększyć ilość produktów zawierających magnez w naszej diecie.

Bogate w magnez są produkty pełnoziarniste, orzechy, a także banany, jabłka czy warzywa strączkowe, brokuły.

Problemy ze snem

Nadmiar kofeiny może objawiać się problemy z zaśnięciem, albo problemem z jakością snu. Kawa pobudza nic więc dziwnego, że gdy przesadzimy z kofeiną, będziemy mieć problem z zaśnięciem. Dlatego kawy nie powinniśmy pić też zbyt późno.

Dlatego jeśli masz problemy ze spaniem, ale nie znasz ich powodu, to zastanów się nad tym, czy przyczyną czasem nie jest kawa.

Problemy z oddawaniem moczu

Kawa jest moczopędna, ale dla osób, które piją zbyt wiele kawy to duży problem. Może to prowadzić do odwodnienia organizmu, zwłaszcza gdy w ciągu dnia pijemy zbyt mało wody.

Jak to sprawdzić? Warto spojrzeć na swój mocz. Zbyt częste oddawanie moczu obciąża nerki, dlatego mocz będzie ciemnożółty.

Problemy z ciśnieniem

Kawa podnosi ciśnienie. Dlatego osoby, które cierpią na nadciśnienie bardzo powinny uważać na ilość pitej kofeiny. Jeśli czujesz, że boli Cię głowa, a tabletki nie dają Ci dostatecznej ulgi, to zmierz sobie ciśnienie. Może ból głowy jest spowodowany właśnie nadciśnieniem.

Następnie ogranicz ilość spożywanej kofeiny i sprawdź czy problem się powtarza.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.