Leki homeopatyczne – kiedy i na co stosować?

Zdrowie Data publikacji: 16 lutego 2024

Kiedy szukamy naturalnych metod leczenia, warto zainteresować się homeopatią. To terapia, która łączy w sobie zalety medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Zażywanie leków homeopatycznych ma na celu nie tylko walkę z objawami choroby, lecz także wspomaganie organizmu i funkcjonowania układu odpornościowego. Jak działają takie preparaty, jak powstają i na jakie dolegliwości można je stosować?

Na czym polega homeopatia?

Podstawową zasadą, na której opiera się homeopatia, jest zasada podobieństwa. Reguła ta mówi o tym, że podobne należy leczyć podobnym. W szerszym kontekście ma to oznaczać, że substancje, które w dużych ilościach powodują konkretne objawy, przyjmowane w niewielkich dawkach, w rozcieńczonej formie, mogą efektywnie je zwalczać. Drugą z kluczowych zasad homeopatii jest zasada indywidualizmu, wedle której do każdego pacjenta i jego choroby należy podchodzić indywidualnie. W oparciu o właśnie takie wytyczne powstają i są dobierane leki homeopatyczne. Zanim lekarz przepisze dany środek, powinien przeprowadzić dokładny wywiad, który pozwoli mu poznać zarówno dolegliwości chorego, jak i jego ogólny stan, a nawet styl życia. To niezwykle ważne, ponieważ w homeopatii zakłada się, że ten sam lek może być skuteczny w przypadku różnych symptomów, a te same dolegliwości można wyleczyć różnymi preparatami.

Rodzaje leków homeopatycznych

W homeopatii leki przygotowywane są w oparciu o składniki naturalne, a konkretnie składniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz surowce mineralne. Można spotkać je w jednej z trzech postaci:

  • stałej – to np. granulki, czopki, tabletki czy globulki,
  • półstałej – to kremy, żele i maści,
  • płynnej – to m.in. krople, syropy, nalewki czy oleje.

Ponadto leki homeopatyczne dzielą się na pojedyncze, czyli wytwarzane z jednego surowca, oraz złożone, a więc takie, które zawierają kilka komponentów o podobnym działaniu. Bez względu jednak na formę czy rodzaj, możemy mieć pewność, że skład tych leków jest w pełni naturalny.

leki-homeopatyczne.jpg

Leczenie homeopatyczne – kiedy stosować?

Katalog schorzeń, z którymi pomożemy radzić sobie przy pomocy homeopatii jest bardzo długi. Z tego rodzaju środków możemy korzystać m.in. w przypadku chorób układu oddechowego, chorób skórnych, problemów z zatokami, stanów zapalnych układu moczowego, neuralgii czy migreny. Ale to nie wszystko, ponieważ w aptekach znajdziemy też leki homeopatyczne na grypę, katar, ból gardła oraz chrypkę. Niektóre z nich mogą być podawane dzieciom, np. na ząbkowanie, trudności w zasypianiu czy na kaszel. Środki w postaci kremów czy żeli mogą być przydatne przy stłuczeniach i urazach oraz bólach mięśni. Dostępne są także leki homeopatyczne na zgagę, a nawet chorobę lokomocyjną.

Wykaz leków pojedynczych homeopatycznych

Warto wiedzieć, że niektóre leki homeopatyczne nie mają konkretnych wskazań terapeutycznych. Wynika to ze wspomnianej już wcześniej zasady, zgodnie z którą jeden lek może skutecznie działać na różne choroby, a ten sam stan można leczyć różnymi środkami. Dotyczy to przede wszystkim leków pojedynczych mających postać granulek, na opakowaniach których nie znajdziemy wskazań ani dawkowania czy instrukcji stosowania. Dobór odpowiedniego środka to zadanie lekarza, który zna spis leków homeopatycznych i na podstawie wywiadu z pacjentem jest w stanie ustalić właściwe dawkowanie.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły