Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu. Te rzeczy ci w tym pomogą

Zdrowie Data publikacji: 15 lutego 2021

Sezon jesienno – zimowy to okres zwiększonych zachorowań (zwłaszcza u dzieci i osób starszych), częstszych przeziębień i infekcji. Smog panujący na zewnątrz nie ma dobrego wpływu na nasze zdrowie. Jednak nawet jeśli w dniach o większym stężeniu zanieczyszczeń powietrza unikamy przebywania na zewnątrz, nie oznacza to, że nasze domy są od nich całkowicie wolne. Czasem bowiem jakość powietrza w domach może być większa niż na zewnątrz. Jak to możliwe i jak temu zaradzić? Sprawdź, jak możesz skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z domu!

Zanieczyszczenia powietrza dostają się do naszych domów przez nieszczelną wentylację lub okna, a także przez wietrzenie domu, gdy na zewnątrz jest smog. Zanieczyszczenia powietrza w domu to nie tylko cząsteczki smogu, ale także pleśń, grzyby, bakterie czy wirusy. Oprócz nich w domowym powietrzu znajdują się alergeny (sierść zwierząt, roztocza, kurz lub pyłki roślin). Do pogorszenia jakości powietrza we wnętrzach przyczyniać się może także dym z papierosów i chemiczne środki do czyszczenia. Dodatkowym niesprzyjającym czynnikiem jest suche powietrze w okresie grzewczym, które wysusza śluzówkę nosa i gardła i przyczynia się do powstawania suchego kaszlu i kataru. Nasz organizm oddychając takim powietrzem, często traci odporność. Jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i infekcje górnych dróg oddechowych. Właśnie dlatego warto temu przeciwdziałać. 

Smog vs wietrzenie mieszkania

Wietrzenie mieszkania jest wskazane z wielu względów – pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z domu, wprowadzenie świeżego powietrza, uniknięcie zawilgocenia pomieszczeń, lepszy sen. Jednak jeśli wietrzymy dom wtedy, gdy na zewnątrz panuje smog przyniesie więcej złego niż dobrego. Otwierając okna w trakcie smogu, wpuszczamy zanieczyszczenia do środka. Warto o tym pamiętać i wietrzyć wtedy, gdy powietrze będzie czyste. Ma to szczególne znaczenie gdy w domu przebywają małe dzieci, alergicy, osoby starsze czy chorujące na astmę. Stan jakości powietrza można łatwo sprawdzić wykorzystując aplikacje i strony internetowe.

Wpływ roślin na oczyszczanie powietrza

Choć rośliny we wnętrzach pełnią funkcję głównie dekoracyjną, nie należy zapominać o ich dobroczynnym wpływie na jakość powietrza. Rośliny świetnie filtrują powietrze usuwając z niego zanieczyszczenia (w tym drobinki smogu czy szkodliwy formaldehyd i benzen) oraz wzbogacają powietrze o tlen. Można powiedzieć, że są to naturalne oczyszczacze powietrza. Wśród roślin antysmogowych znajdują się m. in.: skrzydłokwiat, paprotki, fikus, dracena, aloes, bluszcz i sansewieria.

Sprzątanie – czystość ma znaczenie

Dbanie o czystość w domu pozwala znacznie poprawić jakość powietrza, którym oddychamy. dzięki regularnemu sprzątaniu pozbędziesz się nadmiaru kurzu, sierści zwierząt, roztoczy czy drobnoustrojów chorobotwórczych, które są szczególnie uciążliwe dla alergików. Warto zamienić popularne środki czyszczące na naturalne, nieposiadające w składzie chemii. Pamiętajmy o praniu firan, czyszczeniu rolet czy żaluzji i ścieraniu kurzu na mokro oraz o częstym odkurzaniu (niektóre odkurzacze są wyposażone w filtr HEPA) i myciu podłogi. Lepiej również zrezygnować z chemicznych odświeżaczy powietrza, świec zapachowych z parafiną czy chemicznych olejków zapachowych.

Oczyszczacz powietrza 

Oczyszczacze powietrza to obecnie najpopularniejsze urządzenia do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Oczyszczacze są wyposażone w różne systemy filtracji pozwalają na zatrzymywanie nawet najmniejszych cząstek zanieczyszczeń, a ty możesz się cieszyć czystym i świeżym powietrzem. Oczyszczacze powietrza wyłapują każdy rodzaj zanieczyszczeń powietrza: składniki smogu, kurz, roztocza, wirusy, grzyby, sierść zwierząt czy pyłki roślin. Nowoczesne urządzenia niejednokrotnie są wyposażone w dodatkowe funkcje, które pozwalają na utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza (oczyszczacz powietrza z nawilżaczem), czy zachowanie równowagi jonowej (oczyszczacz powietrza z jonizacją). Będą świetnym wyborem do domu (zwłaszcza dla dzieci i alergików) lub biura.

Jonizator powietrza

W pomieszczeniach, w których znajduje się dużo sprzętów elektronicznych często zaburzona zostaje równowaga jonowa. Dodatnie jony wytwarzane przez nie źle wpływają na nasze samopoczucie, koncentrację i jakość snu. Warto zaopatrzyć się w jonizator zwłaszcza jeśli sporą część czasu przebywa się w pomieszczeniach, w których znajdują się różnego rodzaju sprzęty elektroniczne.

Nawilżacz powietrza

Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu wynosi 40-60%. Sezon grzewczy nie sprzyja utrzymaniu wilgotności powietrza na odpowiednim poziomie. Suche powietrze ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Powoduje wysuszenie śluzówki oczu (stają się zaczerwienione), nosa i gardła (pojawia się katar i suchy kaszel) oraz wysuszenie skóry. Nawilżacz powietrza lub inne alternatywne sposoby na poprawę wilgotności w pomieszczeniach (stosowanie nawilżaczy kominkowych lub rozwieszanie mokrych ręczników) będą świetnym rozwiązaniem.

Artykuł sponsorowany

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły