Lekarze wskazują 3 rzeczy, które pomagają zapobiec demencji i Alzheimerowi

Zdrowie Data publikacji: 09 września 2018

Gdy myślimy o starości często boimy się nie tyle mniejszej sprawności ruchowej co demencji i Alzheimera. Jako osoba, która miała z tym styczność codziennie wiem jakim jest to utrapieniem dla chorego, ale i całej rodziny. Dlatego warto zadbać o siebie i zmniejszyć ryzyko obydwu tych chorób na stare lata. Lekarze wskazują trzy czynniki, które mogą nam w tym pomóc.

Ćwiczenia

Nie chodzi o to, że musicie zapisać się od razu na siłownię, ale aby Wasza aktywność fizyczna wykraczała poza dzisiejszą normę, która jest bardzo niska. Badania pokazują, że nawet łagodne ćwiczenia aerobowe jak chodzenie, potrafią zdziałać cuda dla naszego mózgu. Wystarczy już 30 minut spaceru każdego dnia!

Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, to poprawia myślenie, ale również uwalnia substancje chemiczne, które spowalniają proces starzenia się mózgu. Dlatego zacznij się ruszać dla samego siebie, wyciągaj na wspólne spacery również swoich bliskich.

Zobacz również: 4 zioła, które chronią przed Alzheimerem

Zadbaj o ciśnienie krwi

Wspominaliśmy już, że mózg potrzebuje dobrego dopływu krwi aby zachować młodość. Niestety zbyt duże ciśnienie może go uszkodzić. Dlatego zacznij kontrolować swoje ciśnienie i sprawdź czy mieści się ono w normie. W przypadku odchyłów skonsultuj się ze swoim lekarzem i opracuj dietę i sposób leczenia, który pomoże Ci unormować ciśnienie.

Trenuj swój mózg

Często mówi się, że mózg to mięsień, który tak jak każdy inny można wytrenować. Trening pamięci jest bardzo ważny i powinniśmy tym częściej go stosować im jesteśmy starsi. Pomaga to hamować rozwój demencji czy choroby Alzheimera. Niektórzy twierdzą, że może nawet odwrócić proces.

Trenować mózg należy codziennie. Można to robić podczas zwykłych codziennych czynności. Staraj się nie zapisywać rzeczy tylko ja zapamiętuj. Staraj się zapamiętać też proste rzeczy jak np. numer na pizzerię. Normalnie zapiszesz go w pamięci telefonu, ale potraktuj to jako ćwiczenie. Rozwiązuj krzyżówki, dużo czytaj i graj w gry wymagające myślenia. Wzmacniaj swój umysł, a długo Cię nie zawiedzie!

Zobacz również: 8 objawów Alzheimera

Źródło artykułu: https://www.shared.com/3-things-prevent-dementia/

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły