3 proste sposoby by sprawdzić poziom żelaza

Zdrowie Data publikacji: 14 marca 2018

Jeśli podejrzewasz, że brakuje Ci żelaza to jest to na pewno kwestia, którą należy sprawdzić. Żelazo jest bardzo ważnym pierwiastkiem w naszym organizmie. Dlatego nie wolno go lekceważyć.

1. Idź do lekarza

To oczywiste, ale często czujemy jakąś niechęć do tego by iść do lekarza. Wystarczy kilka z objawów aby nie wyjść na hipochondryka. Jeśli pojawia się kołatanie serca, chłód w kończynach, brak apetytu to wystarczające powody by skonsultować się z nim i poprosić o odpowiednie badania. Oczywiście konieczne będzie pobranie krwi i sprawdzenie w niej zawartości tego pierwiastka.

2. Oddaj krew

Podczas oddawania krwi sprawdzany jest poziom hemoglobiny. Gdy wykryje się u nas niski poziom żelaza krew od nas nie zostanie pobrana. Należy wtedy najpierw poprawić poziom żelaza we krwi i wrócić znów do stacji krwiodawstwa. Dzięki temu dowiesz się jaki masz poziom żelaza bez stania w kolejkach czy wykonywania badań prywatnie.

3. Obserwuj objawy niedoborów żelaza

Niedobory żelaza oczywiście posiadają swoje objawy. Obserwując je możemy podejrzewać, a nawet stwierdzić z bardzo dużym prawdopodobieństwem, że mamy niedobory żelaza. Jedynie potwierdzenie faktu badaniem daje 100% pewności. Do najczęstszych objawów niedoboru żelaza należą:

 1. Duszności
 2. Zawroty głowy
 3. Zimne kończyny (stopy, dłonie)
 4. Blada skóra
 5. Kołatanie serca
 6. Dziwne zachcianki np. na lód
 7. Problemy z żołądkiem

Produkty bogate w żelazo

Aby uzupełniać poziom żelaza w naszej krwi należy spożywać produkty, które są w nie bogate. Oto lista produktów, które możesz zacząć częściej jeść.

 1. Jaja
 2. Natka pietruszki
 3. Brokuły
 4. Fasola
 5. Groch
 6. Czerwone mięso
 7. Soja
 8. Zielone warzywa
 9. Wątróbka
 10. Chleb pełnoziarnisty
 11. Mleko i produkty mleczne

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły