Gastroskopia jest badaniem pozwalającym na dokładna ocenę początkowego odcinka przewodu pokarmowego, co jest niezbędne w diagnostyce wielu chorób. Dzięki badaniu lekarz może bardzo precyzyjnie przyglądnąć się przełykowi, żołądkowi, a nawet dwunastnicy. Jak przebiega gastroskopia oraz w jakich sytuacjach jest wykonywana? Sprawdź.
Dużą zaletą gastroskopii jest wysoka precyzja badania. Wykonując je lekarz może nie tylko ocenić budowę badanego odcinka, ale również stwierdzić występowanie ewentualnych nieprawidłowości oraz pobrać fragment błony śluzowej do dalszych badań diagnostycznych.
Badanie wykonywane jest u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie, że mogą zmagać się z chorobą nowotworową przełyku lub żołądka, ale znaczenie diagnostyczne jest znacznie szersze. Zaleca się przeprowadzenie gastroskopii również w celu wykrycia wrzodów żołądka lub celiakii.
Poza aspektem diagnostycznym, wykonanie gastroskopii w Warszawie, może mieć również wymiar terapeutyczny. Specyficzna budowa urządzenia sprawia, że może ono pomóc w zamykaniu żylaków czy usuwaniu polipów znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego.
Wśród wskazań do gastroskopii wymienić należy także:
Ile kosztuje badanie? Przykładowo, cena gastroskopii w Warszawie ze znieczuleniem zaczyna się od ok. 500 zł.
Do badania gastroskopowego pacjent musi właściwie się przygotować. Przede wszystkim należy być na czczo. Już 6 godzin przed planowanym badaniem nie można jeść, a 4 godziny wcześniej również pić. W czasie przygotowania do gastroskopii nie można przyjmować płynów w czerwonej barwie, konieczne jest też zrezygnowanie z produktów mlecznych czy bulionów. Przed badaniem bezwzględnie trzeba zrezygnować z palenia papierosów. Nie można także żuć gumy. Udając się bezpośrednio do gabinetu na badanie trzeba pamiętać, by ściągnąć protezy zębowe.
Szczególny sposób przygotowania dotyczy pacjentów przewlekle chorych, ponieważ w wielu przypadkach konieczne może okazać się czasowe modyfikowanie schematu leczenia. Dotyczy to osób zmagających się z cukrzycą czy przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.
Gastroskopia nie jest postrzegana przez Pacjentów jako przyjemna. Do jej wykonania lekarz wykorzystuje endoskop, czyli specjalne urządzenie, które porównać można do cienkiego i elastycznego teleskopu, na którego końcu zamocowana jest kamera i niewielkich rozmiarów lampka. Zestaw ten wprowadzany jest początkowo przez usta do przełyku, a następnie w dół do żołądka oraz dwunastnicy. Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz wykonuje znieczulenie gardła. Zabieg będzie wtedy mniej bolesny, ale dużą zaletą jest fakt, że dzięki znieczuleniu można także zredukować odruch wymiotny. U niektórych pacjentów, w tym dzieci, możliwe jest wykonanie zabiegu w narkozie.
Do badania pacjent układany jest na lewym boku, a następnie zakładany jest ustnik, którego rolą jest zapobieganie zamykania ust. Rozpoczynający badanie lekarz prosi pacjenta, by połknął pierwszą część endoskopu. Następnie rurka jest delikatnie wpychana, a lekarz dzięki zainstalowanej w urządzeniu kamerce ocenia kolejne fragmenty układu pokarmowego. Badanie prowadzone jest w czasie rzeczywistym, gdyż obraz z kamery jest wyświetlany na monitorze. W przypadku podejrzenia rozwoju choroby nowotworowej wykorzystywany jest specjalny wariant endoskopu, umożliwiający pobranie próbki.
Po wykonanej gastroskopii pacjent powinien powstrzymywać się od jedzenia i picia przez około pół godziny. Ma to związek z wykonanym znieczuleniem, brak odpowiedniego czucia w obrębie gardła prowadzić może do zadławienia. W pierwszej dobie po zabiegu, szczególnie, jeśli podawane było znieczulenie, nie można prowadzić pojazdów oraz obsługiwać maszyn.
Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.