LED czy halogen – jakie oświetlenie wybrać?

Lifestyle Data publikacji: 28 lipca 2017 / Aktualizacja: 2020-11-30

Właściwe oświetlenie to podstawa udanej aranżacji każdego pomieszczenia. Czy to łazienka, czy sypialnia, czy pokój dziecka – odpowiednie oświetlenie potrafi wiele zdziałać. Nadaje wnętrzom przytulnego charakteru, zmniejsza lub powiększa je optycznie, podkreśla w nich najbardziej udane rozwiązania, wreszcie pozwala wykonać codzienne czynności – zrobienie makijażu, przygotowanie posiłków czy pracę przy komputerze. Dlatego musi być przemyślane i praktyczne. A jakie oświetlenie wybrać – LED czy halogeny?

Jakie pomieszczenie?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego rozwiązania, zastanów się w jakim pomieszczeniu zamierzasz je zainstalować. Halogeny dają bowiem więcej światła niż żarówka LED, i jest to światło jaśniejsze, lepiej oświetla pomieszczenie.

I tak na przykład nad lustrem w łazience dobrze jest zamontować halogeny – w ich jasnym świetle nałożysz idealny makijaż i ułożysz fryzurę. Natomiast w sypialni świetnie sprawdzi się romantyczne i nastrojowe oświetlenie LED. Podobnie w salonie – Ledy dadzą Ci możliwość wyeksponowania stylowych mebli czy obrazów na ścianach.

Temperatura barwowa i kąt świecenia

Dostępne na rynku żarówki LED i halogenowe mają różną temperaturę barwową. Dlatego światło padające z nich określamy jako “ciepłe”, “zimne” lub “neutralne”. Tak więc jeśli potrzebujesz światła o określonej temperaturze barwowej, możesz wybierać zarówno oświetlenie LED, jak i halogenowe – pod tym względem panuje dowolność.

Natomiast jeśli chodzi o kąt świecenia, to bardziej wszechstronnym rozwiązaniem wydają się być halogeny – ich kąt świecenia jest znacznie szerszy niż w przypadku świetlówek LED. Te bowiem świecą kierunkowo.

Co chcesz oświetlić?

Wszędzie tam, gdzie potrzebujesz intensywnego, dobrego oświetlenia, doskonale sprawdzą się halogeny. Z powodzeniem zastępują one światło dzienne, stąd poleca się je do pomieszczeń ciemnych i niedoświetlonych. Tak więc w przedpokoju, nad blatem kuchennym, nad biurkiem czy kącikiem czytelniczym – możesz śmiało wybierać halogeny. Idealnie oświetlają one pomieszczenie, toteż łatwiej utrzymasz w nim czystość.

Oświetlenie LED natomiast stosuj w tych strefach pomieszczeń, które nie wymagają intensywnego oświetlenia: w kabinie prysznicowej, przy łóżku, nad sofą, na której zwykle oglądasz telewizję lub drzemiesz. Zainstaluj je w kinkietach na ścianach i w gablocie z pamiątkami. LEDy pięknie uwidocznią Twoją kolekcję książek na półce czy rodzinne zdjęcia.

Jaki masz budżet?

Nie jest tajemnicą, że żarówki led LED są nieco droższe niż tradycyjne żarówki. Rekompensują to jednak ich dwa inne parametry: energooszczędność i żywotność. Żarówka LED o mocy 5W zastępuje z powodzeniem źródło światła o mocy 50W, oświetlenie LED pozwala więc na zaoszczędzenie nawet 90% energii elektrycznej. Żywotność ich natomiast określana jest wręcz w dziesiątkach lat. Jeśli więc nadal oświetlenie LED wydają Wam się drogie – policzcie jeszcze raz, w dłuższej perspektywie ich zakup okazuje się bardzo opłacalny.
żarówki halogenowe są tańsze od LED-owych, jednak ich żywotność także jest znacznie niższa. I mają jedną istotną wadę, o której należy pamiętać: zarówno bańka, jak i trzonek świetlówki halogenowej mocno się nagrzewają w czasie świecenia. To czyni je całkowicie nieprzydatnymi w pomieszczeniach z materiałami łatwopalnymi. Należy także używać ich z dala od dzieci.

Zarówno oświetlenie LED, jak i halogenowe, znajdują zastosowanie w naszych wnętrzach i nie ma jasnej odpowiedzi na pytanie o to, które z nich jest lepsze. Spełniają one nieco różne funkcje i mają inną specyfikę. Można rzecz, że wspaniale się uzupełniają.

Ciekawym pomysłem, z którym możesz połączyć oświetlenie LED jest oświetlenie szynowe. Daje one możliwość dowolnego przemieszczania źródła światła. Więcej na ten temat możesz przeczytać w jednym z naszych artykułów.

Podobne artykuły