Oświetlenie szynowe – jak może sprawdzić się w naszym domu?

Wnętrza Data publikacji: 30 listopada 2020

Czym jest oświetlenie szynowe? System oświetlenia szynowego składa się z listwy, którą montujemy przy suficie. Wewnątrz niej znajdują się przewody. Następnie do szyny wpinamy lampy. Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy przesuwać źródło światła po szynie, a zatem dostosować je tak, by oświetlić najmocniej miejsca, które w danej chwili są dla nas ważne. Nie tylko możemy zmienić miejsce świecenie przesuwając lampę, ale również kierunek światła.

Systemy oświetlenia szynowego składają się z wielu elementów, dzięki czemu dowolnie możemy aranżować oświetlenie w salonie i dostosowywać się do kształtu pomieszczenia.

Lampy na szynach – zalety

Zaletą z pewnością jest to, że do oświetlenia szynowego możemy dobrać różne rodzaje lamp. Oprócz tego można dowolnie je podłączać do szyn, dzięki temu można tworzyć nowoczesne oświetlenie w prosty sposób, które również łatwo jest później wymienić. Jak dokładnie wyglądają elementy systemu możecie zobaczyć na tej stronie https://boxlab.pl/oswietlenie-szynowe.

Możemy więc postawić na lampy wiszące, reflektory kierunkowe, taśmy led czy oczka świetlne, które wyglądają bardzo designerski. Wybór jest naprawdę duży i każdy znajdzie coś co będzie pasowało do jego wnętrza. Przykładowe możliwości możecie sprawdzić na stronie https://boxlab.pl/lampy-na-szyne.

Oczywistą zaletą jest również to, że możemy przesuwać lampy po szynie oświetleniowej. Dzięki temu możemy dostosować oświetlenie do naszych potrzeb.

Dzięki dużemu wyborowi elementów możemy tworzyć również kompozycje na suficie. Szyna nie musi być odcinkiem od punktu A do punktu B. Możemy nią skręcać, zamykać obiekty. Tworzyć wzory w kształcie liter H, L czy T. Możemy tworzyć też łagodne łuki.

To sprawia, że oświetlenie szynowe świetnie sprawdza się w wielu pomieszczeniach. Oświetlenie kuchni wykonane za pomocą oświetlenia szynowego daje nam możliwość bezproblemowego oświetlenia stref pracy przy blacie, a jednocześnie takie skierowanie światła, aby nas nie raziło podczas gotowania.

System szynowy sprawdzi się również jako oświetlenie salonu. Tutaj możemy postawić na designerskie kompozycje. Stworzyć również różne strefy oświetlenia. Jest bowiem możliwość, aby wszystkie źródła światłą zapalać jednym włącznikiem na szynie, ale również je podzielić na osobne.

Za pomocą tego typu oświetlenia możemy oczywiście zrealizować oświetlenie korytarza, oświetlenie garderoby, a także każdego innego pokoju w naszym domu. Bardzo dobrze sprawdza się również w przestrzeniach roboczych, gdzie często dobre doświetlenie miejsca pracy przy biurku, ale i nie tylko, jest bardzo istotne dla komfortu.

Jak działa oświetlenie szynowe?

Pytanie jednak, jak to działa skoro lampa nie jest podłączona kablem, a mimo to świeci? Otóż to właśnie szynoprzewody, które umieszczamy pod sufitem podłączone są do zasilania. Są one dostępne w różnych długościach i kolorach. Możecie zobaczyć je na stronie https://boxlab.pl/szynoprzewody.

Szyny możemy kupić 1-fazowe i 3 fazowe. Te pierwsze pozwalają na włączenie całego oświetlenia jednym przyciskiem, a drugie pozwalają na stworzenie dwóch obiegów prądu., Każdy może być włączany niezależnie. Dlatego już na etapie projektowania należy zwrócić uwagę na to, jak chcemy oświetlić pomieszczenie.

Gdy połączymy już szyny, a następnie podłączymy je do zasilania, wtedy możemy zamontować same lampy. Przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na to jaką mamy szynę. Do szyn 3-fazowych nie podłączymy lamp jednofazowych i odwrotnie. Lampy świecą niezależnie od tego, w które miejsce zostaną przesunięte. Zasilanie dostarczane jest im właśnie z szyny.

Podobne artykuły