Jak wykorzystać ocet w ogrodzie?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2021-06-01

Nie chcesz korzystać w swoim ogrodzie ze środków chemicznych? Wykorzystaj zwykły biały ocet, które z pewnością masz w swojej kuchni. Dzięki niemu zadbasz o swój ogród i rośliny, które w nim hodujesz.

Biały ocet na chwasty

Masz problem z chwastami, które wyrastają w fugach pomiędzy płytkami chodnikowymi lub kostkami brukowymi? Ocet jest produktem, który pomoże Ci je wytępić. Zaczynamy od przygotowania roztworu octu i wody w proporcjach 2:1. Na dwie miarki octu dajemy jedną miarkę wody i przelewamy tak powstałą mieszankę do butelki z atomizerem, którym następnie możemy spryskać miejsca występowania chwastów.

Najlepiej jest wybrać do tego ciepły i słoneczny dzień. Spryskaj roztworem octu wszystkie miejsca, z których wyrastają chwasty. Następnie pozostaw je, aby ocet mógł zacząć działać. Zabieg ten możesz powtarzać.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Ocet jako środek na szkodniki

Masz problem z mszycami lub innymi szkodnikami roślin? Ocet jest środkiem, który może Ci pomów w ich zwalczeniu. Wystarczy przygotować roztwór octu i wody w proporcjach 1:10. Na litr wody dajemy w takim przypadku 100 ml octu. Do tego dodajemy parę kropli płynu do mycia naczyń, który sprawi, że nasz środek dłużej utrzyma się na roślinach.

Takim roztworem spryskujemy rośliny, które dotknięte zostały plagą szkodników. Opryski możemy oczywiście powtarzać i zrobić większą ilość płynu.

Ocet sposobem na zakwaszenie gleby

Ziemia w naszym ogrodzie może mieć odczyn kwaśny, ale również naturalny lub zasadowy. Poziom pH ziemi mierzymy za pomocą specjalnych kwasomierzy, które możemy zakupić w sklepach ogrodniczych. Niektóre rośliny lubią ziemię kwaśną. Lubią ją choćby wrzosy. Jeśli ziemia w naszym ogrodzie ma odczyn zasadowy, możemy ją zakwasić używając octu. Nie musimy od razu kupować nowej ziemi o odpowiednim pH. Pamiętajmy jednak o tym, że odczyn ziemi z biegiem czasu może ulec zmianie, dlatego należy go kontrolować.

Domową metodą na zakwaszenie gleby jest użycie octu. Wystarczy rozrobić w konewce wodę z octem. Na osiem litrów wody dodajemy litr octu. Następnie taką mieszanką podlewamy obficie glebę. Czynność tą powtarzamy do momentu uzyskania odpowiedniej kwasowości ziemi dla konkretnej rośliny.

Sposób na grzyby w ogrodzie

Ocet ma działanie przeciwgrzybicze. Dlatego może pomóc nam w naszym ogrodzie w zwalczaniu szarej pleśni, która jest chorobą dotykającą rośliny w naszym ogrodzie. Wystarczy rozcieńczyć ocet w wodzie tak samo jak w przypadku sposobu na zwalczanie szkodników, na następnie prowadzić opryski rośliny dotkniętej chorobą.

Podobne artykuły