Co zrobić z gałęziami z działki, aby legalnie ich się pozbyć?

Ogród Data publikacji: 26 marca 2023

Wiosenne porządki na naszej działce lub w przydomowym ogrodzie, to również przycinanie krzewów i drzew. Kiedyś powszechnym widokiem były kłęby dymu wznoszące się znad ogródków działkowych.

Liście i gałęzie po prostu paliło się na małych kupkach. Nie jest to jednak legalne. Zakaz palenia liści i gałęzi obowiązuje nas na mocy Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Możemy dostać za to mandat w wysokości 500 zł. Dlatego lepiej jest je zutylizować w inny sposób. Jaki? Podpowiemy Wam, w tym artykule.

Wywieź gałęzie do PSZOK-u

Odpady zielone, czyli gałęzie, trawa, liście drzew, kwiaty i inne odpady z naszego ogródka możemy zawieźć do PSZOK-u. PSZOK to Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Działają one we wszystkich gminach w wersji stacjonarnej, a w niektórych nawet jako mobilne punkty. Tutaj za darmo możemy oddać gałęzie po przycięciu drzew i krzewów, a także inne odpady zielone.

Spakuj do worków na odpady BIO

Możecie zapytać w swojej gminie, czy wywożone są opady biodegradowalne. Zazwyczaj są one umieszczane w specjalnych brązowych workach, które musimy odebrać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w naszej gminie. Po wystawieniu ich obok zwykłych odpadów, zostaną one odebrane podczas ich wywozu lub w specjalnie wyznaczony dzień.

Zrób przydomowy kompostownik

Założenie przydomowego kompostownika z liści i gałęzi jest stosunkowo proste i pozwala na wykorzystanie organicznych odpadów do wytwarzania naturalnego nawozu dla roślin. Oto krok po kroku, jak założyć taki kompostownik:

  1. Znajdź dogodne miejsce w swoim ogrodzie, najlepiej na płaskim terenie, z dostępem do słońca i cienia. Upewnij się, że nie będzie ono przeszkadzać sąsiadom ani blokować dostępu do innych części ogrodu.
  2. Możesz użyć gotowego pojemnika na kompost lub zbudować własny z palet, siatki, desek, cegieł lub innych materiałów. Upewnij się, że konstrukcja ma otwory lub szczeliny, które pozwolą na przepływ powietrza.
  3. Usuń wszelką roślinność z wybranego miejsca i rozluźnij glebę na dnie kompostownika za pomocą wideł ogrodniczych lub szpadla. To umożliwi lepszy drenaż i dostęp tlenu do kompostu.
  4. Rozpocznij proces kompostowania, układając warstwy liści i gałęzi na dnie kompostownika. Zacznij od grubszego materiału, takiego jak gałęzie, a następnie dodawaj kolejne warstwy liści, przekładając je warstwami ziemi, trawy czy innych materiałów bogatych w azot. To zrównoważy stosunek węgla do azotu, który jest kluczowy dla prawidłowego kompostowania.
  5. Wilgotność jest istotna dla rozkładu materiału organicznego. Upewnij się, że warstwy są lekko wilgotne, ale nie mokre. Regularnie sprawdzaj wilgotność kompostu i, jeśli to konieczne, dodawaj wodę.
  6. Co kilka tygodni mieszaj kompost za pomocą wideł ogrodniczych lub szpadla, aby utlenić go i przyspieszyć proces kompostowania. Dbanie o odpowiednie przewietrzanie kompostu jest kluczowe dla jego sukcesu.
  7. Proces kompostowania może trwać od kilku miesięcy do ponad roku, w zależności od warunków i rodzaju materiałów organicznych. Gdy kompost zacznie wyglądać jak ciemna, sypka ziemia i będzie mieć przyjemny, ziemisty zapach, jest gotowy do użycia jako naturalny nawóz dla roślin.

Podobne artykuły