Kupujesz produkty beztłuszczowe? Przeczytaj to, a przestaniesz!

Zdrowie Data publikacji: 25 kwietnia 2019

Panuje coraz większa moda na bycie zdrowym. Chcemy wyglądać dobrze korzystamy więc z różnych diet i aktywności fizycznej. Chodzimy na siłownię, pływamy, jeździmy na rowerze i oczywiście dobrze się odżywiamy. Czasami jednak nie chcemy rezygnować z produktów, które lubimy. Dlatego szukamy dla nich zamienników o czym doskonale wiedzą producenci żywności. Jeśli lubisz jeść jogurty, ale jesteś na diecie i nie możesz to na pewno skusi cię jogurt bez tłuszczu. Pytanie, czy warto po niego sięgnąć?

Produkty bez tłuszczu

Z jednej strony warto pamiętać o tym, że pewna ilość tłuszczu jest potrzebna naszemu organizmowi. Pomaga on chociażby wchłaniać minerały i witaminy z produktów, które jemy. Zazwyczaj to nie sam tłuszcz powoduje, że tyjemy, ale to co spożywamy razem z nim. Jednym z przykładów może być popularna dzisiaj dietaketogeniczna. Ogranicza ona węglowodany, ale podnosi ilość spożywanego tłuszczu i białka. Jak okazuje się, wcale wtedy nie tyjemy, wręcz odwrotnie.

Oczywiście z tłuszczem nie należy przesadzać. Jedząc same owoce również możemy przytyć. Dlatego warto stosować prostą zasadę – co za dużo to nie zdrowo. Ważne jest też to by spożywać tłuszcze zdrowe, a ograniczyć te złe czyli nasycone kwasy tłuszczowe. Spożywając nienasycone kwasy tłuszczowe nie zaszkodzimy swojemu zdrowiu i sylwetce.

Producenci żerują jednak na naszej małej wiedzy w zakresie zdrowego żywienia. Oferują nam produkty pozbawione tłuszczu chcąc pomóc nam uciszyć sumienie gdy jesteśmy na diecie. Musisz jednak pamiętać o tym, że jeśli produkt ma niską zawartość tłuszczu lub nie ma go w ogóle to producent musiał czymś ten tłuszcz zastąpić. Inaczej jogurt nie smakowałby tak samo. Dlatego potem w takich produktach znajdziemy znaczne ilości cukru i soli.

Cukier to puste kalorie, dodaje nam energii w krótkim czasie, ale jest winowajcą odkładania się tłuszczyku. Powoduje wysoki wyrzut insuliny, nasz organizm nie radzi sobie z tym i zaczyna magazynować produkt uboczny, którym jest tłuszcz. Sól natomiast zatrzymuje wodę w organizmie i tak naprawdę utrudnia odchudzanie. Spowalnia to metabolizm przez jednoczesne zatrzymanie w nim toksyn.

Zastanów się więc czy warto jest sięgać po produkty beztłuszczowe. Czy jeśli już musisz i masz wielką ochotę, może lepiej zjeść ten normalny jogurt raz na jakiś czas?

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły