Kupili grzyby od handlarza przy drodze. Okazało się to być powodem ich śmierci.

Lifestyle Data publikacji: 05 października 2020

Na temat grzybów na naszym portalu znajdziecie wiele informacji. Często ostrzegamy Was przed tym by nie zbierać grzybów, których nie znamy. Opublikowaliśmy również nasz dekalog grzybiarza, a w nim poruszyliśmy kilka ważnych kwestii oraz mitów.

Warto zawsze pamiętać o tym, że grzyby są niebezpieczne. Jeśli nie znamy się na nich dobrze, zawsze powinniśmy wychodzić na grzyby z atlasem i wybierać jedynie te, których jesteśmy 100% pewni. Jeśli jednak nie potrafimy zaufać całkowicie swojej wiedzy na temat grzybów, zawsze możemy udać się z nimi do stacji sanepid i poprosić o ich sprawdzenie. Jest to darmowe.

Dzisiaj chcielibyśmy Was również ostrzec by nie ufać innym. Nie oddawajcie swojego życia w cudze ręce. Pokazuje to choćby historia opisania przez portal webniusy.com.

Kupili trujące grzyby

Gdy tylko w lasach pojawią się grzyby, wraz z nimi przy ulicach pojawiają się handlarze. Zamiast wybierać się do lasu, możemy po prostu kupić grzyby, które ktoś zebrał za nas. Jest to oczywiście wygodne, ale pamiętajcie – osoba ta wcale nie musi być nieomylna. Chociaż w większości przypadków osoby te zbierają grzyby od lat i mają na ich temat pojęcie, to tak naprawdę nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, czy wiedza tej osoby na temat grzybów jest wystarczająca. Nie powinniśmy więc ślepo ufać w to, że wszystkie grzyby tam będą jadalne. Dlatego raz – kupujmy też grzyby, które znamy, a dwa – sprawdzajmy w domu grzyby, które kupiliśmy. Możemy również wykorzystać do tego atlas, możemy też wybrać się z nimi do sanepidu, a przede wszystkim – możemy wyrzucić grzyby, co do których nie mamy pewności.

Opisana przez Webniusy historia pokazuje losy dwóch sióstr, które kupiły grzyby. Grzybami były muchomory sromotnikowe. Grzyb ten najczęściej mylony jest z kanią. Obie kobiety zmarły trafiając wcześniej do szpitala z objawami zatrucia. W przypadku muchomora sromotnikowego wystarczy zaledwie 50 g by otruć cała rodzinę.

Kolejną ofiarą zatrucia kupionymi grzybami był 70-latek z Wrześni i jego syn. Grzyby te kupione były u tych samych grzybiarzy. Policji udało się do nich dotrzeć.

Muchomor sromotnikowy – najbardziej trujący grzyb

Muchomor sromotnikowy jest niezwykle trującym grzybem. Warto pamiętać, że w naszych lasach znajdziemy grzyby jadalne, po których zjedzeniu nam się nic nie stanie. Niejadalne, których nie powinniśmy spożywać, bo może doprowadzić to do zatrucia i nieprzyjemnych konsekwencji. Są również grzyby trujące, takie jak muchomor sromotnikowy, których zjedzenie może skończyć się dla nas śmiercią.

Zobaczcie w jednym z naszych artykułów jak rozpoznać muchomora sromotnikowego i jak odróżnić go od kani. Pamiętajcie jednak, by nigdy nie spożywać grzybów, co do których nie macie pewności.

Podobne artykuły