Do kuchni fronty matowe czy połysk? A może półmat?

Wnętrza Data publikacji: 24 maja 2018

Dobór frontów jest bardzo istotny z użytkowego punktu widzenia kuchni. Dlatego wiele osób zastanawia się nad tym czy wybrać fronty matowe, z połyskiem czy może kompromis i półmat? Dzisiaj postaramy się Wam pomóc w wyborze.

Najważniejszym czynnikiem, który decyduje podczas wyboru będzie łatwość utrzymania czystości. Dom jest miejscem, w którym się mieszka, a nie tylko je sprząta. Dlatego jesteśmy zdania, że warto wybierać te rozwiązania, które skróca czas spędzany na porządkach. Fronty od kuchni są dlatego bardzo istotne, zwłaszcza gdy mamy systemy push to open. Wtedy dotykamy powierzchni frontów by otworzyć szafki.

Matowe fronty są bardzo eleganckie, ale wiele osób wybiera je myśląc, że czyści się je łatwiej niż te z połyskiem. Nie do końca tak jest. Wcale te z połyskiem nie brudzą się trudniej, tłuste plamy od razu są na nich widoczne, tak jak ślady po palcach. Ale nie wystarczy ich wytrzeć tak jak śliskich frontów z połyskiem, aby nic nie było widać. Jeśli dobrze ich nie wypolerujemy pozostaną smugi. Wiele osób twierdzi również, że w przypadku takich mebli nie wystarczy przetrzeć tylko zabrudzenie bo widać różnicę i od razu należy myć całość.

Trochę lepiej sprawa wygląda gdy fronty będą matowe, ale drewnopodobne. Wtedy śladów po palcach aż tak nie widać bo tłumi je faktura drewna. Przy jasnych kolorach również są mniej widoczne. Ale ciemne kolory i matowe fronty to proszenie się o ciągłe ich wycieranie. W tym przypadku jeśli na pewno chcemy takie mieć to lepiej nie stosować systemów push to open, a systemy bezuchwytowe jak frezowane krawędzie.

Więc może połysk? Mam bardzo dużo mebli z połyskiem i muszę przyznać, że wcale tak szybko się nie brudzą jak by mogło się zdawać. Ich czyszczenie jest bardzo proste bo wystarczy przetrzeć. Jednak jest minus. O powierzchnię tych mebli trzeba bardzo dbać bo się rysuje. Stosować zawsze czyste i miękkie szmatki. Oczywiście w świetle dziennym wszystkie smugi i tłuste plamy będą widoczne. Jednak zdaje się ich być mniej niż w przypadku matowych powierzchni.

Tak naprawdę obie powierzchnie, mat i połysk będziemy musieli myć równie często. Rożnica jednak jest w tym ile czasu nam to zabierze. Czyszczenie mebli na połysk zajmie nam mniej czasu. Oprócz tego wystarczy wytrzeć samo zabrudzenie i brak przetarcia reszty nie zmieni efektu. Czyszczenie mebli matowych to trochę więcej zachodu.

Półmat tak naprawdę jest kompromisem dla osób, które nie mogą się zdecydować jakie fronty wybrać. Nie zapewnia on zdecydowanej różnicy przy utrzymaniu czystości, która robiłaby różnice. Łatwiej się je czyści niż matowe, podobnie do połysku. Dlatego jeśli nie chcecie pełnego połysku, a jednocześnie nie chcecie mieć wielkiego problemu z czyszczeniem mebli to wybierzcie półmat.

Na pewno warto obejrzeć meble w sklepie przed zakupem i sprawdzić jak wyglądają na wystawie gdzie ludzie je dotykają. Sami również dotknijcie je w rożnych miejscach aby zobaczyć jak wyglądają na nich zabrudzenia. Tak naprawdę lakier lakierowi jest nie równy i każdy może mieć trochę inne właściwości.

Podobne artykuły