Zasłony – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wnętrza Data publikacji: 24 września 2019 / Aktualizacja: 2022-12-08

Zasłony są ważnym elementem wystroju każdego salonu, ale również innych pomieszczeń w domu. Pełnią rolę funkcje dekoracyjne, ale nie tylko. Muszą być również funkcjonalne. Zasłona powinna być więc odpowiednio dobrana do pomieszczenia, w którym się znajduje i nie tylko pod względem naszych gustów, ale również walorów użytkowych. Inne zasłony do salonu wybierzemy gdy okna skierowane są na wschód, a inne gdy będą na zachód. Dlatego dzisiaj postanowiliśmy skupić się na tej tematyce i udzielić Wam kilku rad, które naszym zdaniem będą pomocne.

Jak wybrać odpowiednie zasłony

Zasłony są elementem dekoracyjnym każdego wnętrza. Warto zatem wziąć pod uwagę zarówno nasze gusta jak i wystrój pomieszczenia. Dobrze aby komponowały się kolorystycznie z dodatkami, które wykorzystaliśmy w danym pomieszczeniu. Jeśli posiadamy dekoracyjne tapety również mogą nawiązywać do nich kolorem tkaniny czy nawet samym wzorem. Zasłony sprawiają, że wnętrze staje się przytulniejsze i przestaje być surowe.

Nie bez znaczenia jest też wielkość pomieszczenia. W zależności od tego jakie zasłony wybierzemy możemy optycznie powiększyć lub pomniejszyć pokój. Dlatego warto wziąć tę kwestię pod uwagę. Jeśli chodzi o kolory to zasłony w jasnych barwach powiększą wizualnie pokój i nadadzą mu lekkości. Warto wybrać również lekkie wzory i materiały, które nie będą przytłaczać. Jeśli wybieramy zasłony z motywem graficznym np. kwiaty to w przypadku małego pokoju również te wzory powinny być stosunkowo małe. Warto również w takim przypadku nie rozciągać zasłon na całą powierzchnię ściany, a jedynie ograniczyć się do ram wyznaczonych przez otwór okienny.

Długość zasłon również będzie podyktowana tym jak duży mamy pokój i jaką funkcję pełni. Zasłony do ziemi z pewnością staną się elegancką dekoracją salonu, ale warunki kuchenne mogą już się nie sprawdzić z powodu kwestii użytkowych. W niektórych pomieszczeniach możemy przemyśleć całkowitą rezygnacją z nich i zamontować rolety.

Gdy mamy duży salon możemy bardziej poszaleć. Zasłony mogą mieć ciemniejsze kolory i większe wzory. Mogą również zajmować większą powierzchnię, a gdy wystawimy je poza obręb okna sprawimy, że wizualnie je powiększymy. To bardzo dobry sposób na zamaskowanie małego dwuskrzydłowego okna na wielkiej ścianie salonu, które wygląda wtedy nieproporcjonalnie. Dzisiaj wprawdzie modne są duże okna, ale ze względów finansowych nadal wiele osób decyduje się na standardowe otwory okienne.

Wybór zasłon będzie podyktowany, także tym, na którą stronę świata skierowane są okna w danym pokoju i sposobu w jaki go używamy. Jeśli okno skierowane na telewizor znajduje się od strony, w której popołudniem świeci mocne słońce z pewnością sprawdzą się lepiej zasłony zaciemniające. Możemy wtedy w znacznym stopniu ograniczyć ilość wpadających promieni słonecznych i dzięki temu komfortowo korzystać z telewizji spędzając czas po pracy wraz z rodziną. Również sypialnia jest pomieszczeniem, w którym warto uwzględnić stronę świata, na którą skierowane są okna. Okna od wschodu sprawią, że rano będzie budziło nas przyjemnie słońce, ale przecież nie zawsze chcemy budzić się skoro świt. W takim przypadku zasłony blackout mocno ograniczą ilość światła, które rano wpada do pomieszczenia i dzięki temu będziemy mogli dłużej pospać w weekend.

Powstaje również pytanie czy zdecydować się na zasłony gotowe czy szyte na miarę. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego przypadku.  Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będą zasłony gotowe. Po zamówieniu ich możemy praktycznie od razu je powiesić. Są one przygotowane od razu do użytkowania, wystarczy zawiesić je na przelotkach i gotowe.

Aby kupić piękne zasłony nie musisz wcale wychodzić z domu. Wystarczy miarka, którą zmierzysz szerokość jak i wysokość zasłon, których potrzebujesz. W sklepach internetowych takich jak https://alena-firany.pl/zaslony.html znajdziesz bogaty wybór zasłon. Często są one podzielone na dodatkowe kategorie ze względu na pomieszczenie, w którym będą wisiały – https://alena-firany.pl/zaslony-do-salonu.html.


Materiał zewnętrzny

Podobne artykuły