Jak powinien wyglądać salon, w którym można się zrelaksować?

Wnętrza Data publikacji: 30 października 2020 / Aktualizacja: 2021-01-28

Salon to bardzo ważny pokój w naszym domu. Zwłaszcza teraz, gdy jesteśmy zmuszeni pozostać w naszych domach dla bezpieczeństwa powinien on być miejscem, które pozwoli nam się zrelaksować i odstresować. Zwłaszcza gdy wszyscy mamy w myślach niebezpieczeństwo związane z zarażeniem koronawirusem.

Salon, który uspokaja

Warto więc zadbać o to by salon, który jest miejscem spędzania wolnego czasu w domu, był miejscem, które potrafi nas wyciszyć i uspokoić. Jedną z rzeczy, która pozwala nam odpocząć jest porządek. Gdy spędzamy czas w pomieszczeniach, które są czyste, możemy się swobodnie odprężyć.

Warto więc zadbać nie tylko o to by salon był po prostu posprzątany, ale też o to by nie znajdowało się w nim zbyt wiele elementów na wierzchu, które zaburzają harmonie.

Porządek w salonie – brak zbędnych rzeczy na wierzchu. Jedynie dekoracje.

Postaramy się jak najwięcej rzeczy schować w szufladach, szafkach czy innych miejscach, w których nie będą one na naszym widoku. Meble drewniane i ich szeroki wybór dodatkowo pozwolą nam uzyskać w salonie ciepło i harmonię.

Minimalizm bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach, które mają działać na nas uspokajająco. Do tego stonowane, pastelowe kolory i odcienie bieli lub szarości. Przy okazji na zdjęciu poniżej widzimy jak poduszki dekoracyjne doskonale ocieplają wnętrze i sprawiają, że chciałoby się w nim odpocząć.

Jasne, pastelowe kolory dają uczucie spokoju

Gdy patrzymy na same zdjęcia takich salonów możemy już poczuć chęć spędzenia w takim wnętrzu czasu. Dla kontrastu spójrzmy na zdjęcie poniżej, na którym zabawki dziecięce zostały rozrzucone po ławie w salonie i podłodze.

Nawet mały bałagan zaprząta nasze myśli i nie daje nam całkowicie się zrelaksować. Warto więc zadbać o to, aby panował tu porządek. Jednocześnie uczulić innych domowników, aby rzeczy, których używają w salonie, po użyciu odnosiły na swoje miejsce. Zwłaszcza dotyczy to dzieci, które mają tendencję do znoszenia do salonu wielu zabawek, które następnie tam się gromadzą.

Rośliny w salonie

Otoczenie natury zawsze pozwala się zrelaksować i ukoić myśli. Dlatego warto mieć w wystroju salonu wiele odniesień do naturalnych materiałów. Drewno na ścianach, meble w naturalnych odcieniach drewna, ale i również zielone rośliny pozwolą nam poczuć się zrelaksowanym w swoim salonie. Zobacz również jakich dodatków nie może zabraknąć w salonie.

Oświetlenie salonu

Oświetlenie salonu również ma znaczenie. Jeśli chcemy w pomieszczeniu odpocząć, powinniśmy zdecydować się na ciepłe barwy światła, które odpowiadają światłu naturalnemu. Dzięki temu będziemy czuli się w takim pomieszczeniu lepiej.

Warto również stworzyć kilka stref oświetlenia i sterować nimi w zależności od potrzeb. W pomieszczeniu nie powinna panować zbyt duża jasność, abyśmy mogli dać odpocząć naszym oczom. Ciekawym rozwiązaniem jest też oświetlenie szynowe, które daje możliwość dowolnego przemieszczania i kierowania źródeł światła.

Podobne artykuły