Ile kosztuje remont starego domu? Czy warto kupić dom i go wyremontować?

Wnętrza Data publikacji: 23 kwietnia 2017 / Aktualizacja: 2023-01-11

Wiele osób zastanawia się nad kupnem starego domu i wyremontowaniem go zamiast budowania nowego domu. Takie rozwiązanie ma zarówno plusy i minusy. Jedną z ważniejszych kwestii jest jednak koszt remontu.

Kupienie domu niesie za sobą pewne korzyści. Najczęściej jest to lokalizacja. Ciężko kupić działkę w centrum lub na obrzeżu miasta. Dlatego budując się musimy brać pod uwagę późniejsze dojazdy po 10 lub nawet 20km do miasta. Kupując dom możemy wybrać sobie coś w samym mieście.

Drugą sprawą jest samo zaangażowanie i czas. Budowa domu to duża inwestycja, nie tylko pieniędzy, ale również czasu i zaangażowania. Wiele decyzji, wiele wyborów i wiele czasu, który musimy poświęcić na dobór rozwiązań, kontrolę i wycieczki po sklepach i firmach. Dlatego są ludzie, którzy wolą kupić dom, wyremontować go w trzy miesiące i się wprowadzić.

Ma to również swoje minusy, które są chyba oczywiste. Domy te po pierwsze są do remontu, często generalnego. Po drugie nigdy nie będą tak praktyczne jak domy z projektów, których mamy dzisiaj multum. Dlatego kupując dom z kostki z lat 70-tych tak naprawdę musimy liczyć się z tym, że nie będzie nigdy tak nowoczesny ja nowe projekty.

Koszt remontu domku jednorodzinnego

Najpierw musimy wziąć pod uwagę zakres prac, które mamy do zrobienia. Przyjmijmy zatem, że tak naprawdę musimy zrobić generalny remont domu. Domy te zazwyczaj są zaniedbane, ostatnie remonty wykonywane były 15-20 lat temu. Stąd też niska ich cena, która może nas zainteresować. Instalacje wodne są zaśniedziałe i mogą nie mieć dawnej swojej przepustowości. Instalacje elektryczne najczęściej wykonane są z aluminium, które się utlenia. Do tego nie są zbyt nowoczesne, za dużo rzeczy „na jednym korku” i brak np. uziemienia.

Tak naprawdę cenę późniejszego remontu determinuje jego zakres. Dlatego do każdego domu powinniśmy podchodzić indywidualnie bo możemy znacznie się przeliczyć. W niektórych domach wystarczy wymienić wszystkie instalacje, co jest dla mnie priorytetem przed zamieszkaniem. Następnie wyrównać podłogi wylewkami samopoziomującymi bo na pewno nie będą równe. To samo tyczy się ścian. W tamtych latach tak po prostu budowano. Ale ściany można po prostu pociągnąć gładzią i pomalować. Można skuć tynki i położyć nowe maszynowo. Wszystko tak naprawdę zależy od tego co chcecie zrobić i na jaki efekt liczycie. Dlatego podzielmy remont na trzy kategorie.

Załóżmy, że koszt budowy domku jednorodzinnego o podobnej wielkości wraz z kupnem działki wyniesie 500 tysięcy złotych. Teraz w odniesieniu do tego sprawdźmy ile zapłacimy za remont podobnej wielkości domku, ale starego, który kupimy od poprzedniego właściciela.

Remont mały

Remont mały to tylko tak naprawdę odnowienie pomieszczeń. Wymiana paneli, uzupełnienie ubytków i pomalowanie ścian. Wyrównanie sufitów lub podwieszenie ich z płyt gipsowo-kartonowych. Wymiana całej armatury sanitarnej, remont łazienki. Wymiana gniazdek, dołożenie nowych.

Remont taki możemy wykonać w domku, który jest tak naprawdę w dosyć dobrym stanie. Jednak musimy pamiętać o tym, że w przyszłości nie ominie nas bardziej gruntowny remont.

Mały remont według statystyk kosztuje ok. 8% wartości nowego domu. Dlatego w tym przypadku musimy przeznaczyć ok. 40 tyś zł. To pokrywa się z rzeczywistością bo moi znajomi nie dawno dostali właśnie taki dom od rodziców zamieniając się na mieszkanie w bloku. Koszt wyszedł bardzo podobnie.

Remont średni

Przewiduje on wcześniejsze czynności wykonane przy remoncie małym, ale obejmuje również wymianę instalacji wodnej, kanalizacyjnej oraz elektrycznej. Czyli trzech rzeczy, które w najbliższej przyszłości mogą nas przyprawić o nerwy. Takie wymiany oczywiście łączą się z potrzebą renowacji większej części domu. Ubytki w ścianach, podłogach, które trzeba naprawić. Koszt specjalistów i materiałów. Dlatego przy takim remoncie koszta mogą powiększyć się nawet dwukrotnie przy takiej samej powierzchni.

Remont średni według statystyk to ok. 24% kosztów budowy nowego domu. Dlatego na nasz przykład wychodzi to mniej więcej 125 000 zł.

Remont duży

Remont duży to już generalny remont wszystkich elementów domu. Wymiana okien na plastikowe, ocieplenie, zmiany konstrukcyjne. Wymiana instalacji, przygotowanie do wykończeniówki itd. Taki remont będzie dla nas największym obciążeniem finansowym i tak naprawdę nie jest dużo tańszy od budowy nowego domu.

Remont duży potrafi sięgać nawet 70% kosztów budowy nowego domu. Dlatego w tym przypadku jest to nawet 350 000 zł.

Czy to się opłaca?

Tak naprawdę zależy jak wiele pracy włożymy sami. Możemy zejść z kosztów nawet o połowę jeśli wszystko będziemy robić samodzielnie lub korzystać z pomocy przyjaciół fachowców. Robocizna jest naprawdę często bardzo droga i może przekraczać koszt materiałów. Gdy wybierzemy tanie płytki do łazienki tak naprawdę drugie tyle zapłacimy za ich położenie.

Drugą kwestią jest tak naprawdę kwestia okazji. Jeśli przepłacimy za dom to remont wraz z jego kupnem wyniesie więcej niż zbudowanie nowego domku. Jeśli jednak trafimy na super okazję, zrobimy mały lub średni remont to wyjdziemy na tym taniej niż na budowie domu.

A jak to wygląda u Was? Ile zapłaciliście za remont domu i ile robiliście z tego sami? 

Podobne artykuły