5 bardzo ważnych porad, które każdy rodzic powinien znać!

Kategoria: Parenting
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2017-09-20

Rodzicielstwo to jedno z największych zadań, które dostajemy w życiu. Nie jest proste, sami doskonale o tym wiemy. Wręcz przeciwnie, jest bardzo trudne i staje się coraz trudniejsze wraz z tym jak dziecko rośnie. Problemy cały czas się zmieniają i to co wcześniej uważaliśmy, za problematyczne dzisiaj tylko powoduje uśmiech na twarzy :)

Dlatego warto czasem skorzystać z rad. Nie musicie od razu wprowadzać ich w życie, ale warto się nad nimi zastanowić i wybrać to co uważacie za dobre dla siebie i dziecka. Dzisiaj przygotowaliśmy dla was pięć porad, które każdy rodzic powinien znać. Być może niektóre wydadzą się Wam oczywiste, a z innych chętnie skorzystacie. Mamy nadzieję, że wam pomogą :)

1. Gdy dziecko się zgubi

Zaobserwuj nas na Facebooku

Problemem w sytuacjach niespodziewanych jest to, że zazwyczaj się ich nie spodziewamy. Masło maślane, ale myśl ta oddaje problem, z którym tutaj się zmierzymy. Chodzi o to by być przygotowanym na taką ewentualność chociaż nie dopuszczamy do myśli, że coś takiego nam się przytrafi. Tak właśnie może być ze zgubieniem się dziecka. Dlatego warto nauczyć dziecko podstawowych informacji, które pomogą zidentyfikować rodziców oraz miejsce zamieszkania. Dziecko powinno znać:

 1. Swoje imię i nazwisko
 2. Adres domowy
 3. Imiona rodziców
 4. Numer alarmowy gdy umie już korzystać z telefonu
 5. Wiedzieć, że nigdy nie należy wychodzić z obcymi osobami

Takie informacje pozwolą bardzo łatwo. Namierzyć dziecko gdy ktoś je odnajdzie i będzie chciał dowiedzieć się dlaczego się zgubiło. Warto też aby dziecko w sytuacji gdy się zgubi  wiedziało co zrobić. Są dwie najważniejsze rzeczy, które może zapamiętać.

 1. Nie powinno ruszać się z miejsca
 2. Powinno zapytać o pomoc kogoś w uniformie (osoba w uniformie nie jest anonimowa, dlatego też dużo chętniej udzieli pomocy, może to być pracownik sklepu, ochroniarz, kurier czy policjant)

2. Oznaczanie rzeczy dzieci numerem telefonu

Dzieci często gubią rzeczy. Zgubienie plecaka z książkami i przyrządami szkolnymi może być dla rodzica sporym problemem. Dlatego drogie rzeczy, które dziecko zabiera ze sobą wychodząc samo z domu powinny być oznaczone metką z numerem telefonu. Dzięki temu unikniesz wielu późniejszych nerwów, a dziecko też nie będzie przestraszone, że coś zgubiło gdy rzecz się znajdzie sama.

3. Naucz dziecka rodzinnego hasła

To bardzo ciekawy trik jeśli zdarza się, że inne osoby odbierają dziecko ze szkoły czy przedszkola. Wtedy ustalcie z dzieckiem jakieś hasło, które będzie znał każdy z rodziny, kto je odbiera. Na przykład  „w Paryżu najlepsze kasztany są na placu Pigalle„, oczywiście żartuję, ale ten cytat z filmu akurat wpadł mi do głowy :) Wtedy wie, że gdy ktoś nie zna hasła ma natychmiast wrócić do budynku i powiedzieć jakiemuś nauczycielowi co się stało. Nawet gdy wy przychodzicie po dziecko ćwiczcie z nim nawyk pytania o hasło.

4. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa gdy zostaje samo w domu

 1. Niech nigdy nie otwiera nikomu drzwi
 2. Jeśli ktoś zapyta, czy jest ktoś dorosły w domu niech zawsze mówi, że jest
 3. Niech nie odbiera w tym czasie telefonów
 4. Niech nie rozmawia z nikim nieznajomym przez Internet
 5. Niech nie używa sprzętów elektrycznych jak piekarnik czy mikrofalówka lub czajnik
 6. Przygotuj dziecku przekąski i napoje, z których może korzystać i poinformuj je o tym
 7. Niech dziecko nie otwiera okien i nie wychodzi na balkon
 8. Niech nie próbuje w tym czasie samodzielnie brać kąpieli
 9. Jeśli ma z czymś problem zapisz dziecku numer swój i innej zaufanej osoby, która mieszka blisko aby mogło zadzwonić

5. Mów szczerze, ale bez wchodzenia w szczegóły

Na pewnym etapie życia dziecko zacznie Ciebie pytać o pewne rzeczy. Jednym z najbardziej znanych pytań jest „skąd biorą się dzieci”. Pamiętaj, że na tym etapie dziecko nie wie tyle co ty. Nie możesz jednak go okłamywać, ale na pewne detale czas przyjdzie później. Dlatego ważne jest to by mówić szczerze i zgodnie z prawdą, ale pomijać detale.

Gdy okłamiesz dziecko ono będzie i tak korzystać z Twojej wiedzy. Przecież jesteś dla niego autorytetem. Wtedy wyjdzie zawstydzone gdy okaże się, że jego wiedza nie jest prawdziwa, a ty stracisz w oczach dziecka gdy rówieśnicy je wyśmieją.

Podobne artykuły