Która czekolada jest najzdrowsza?

Zdrowie Data publikacji: 08 grudnia 2018

W sklepach możemy kupić trzy rodzaje czekolady. Czekoladę czarną, która zawiera 99% czekolady, mleczną o zawartości czekolady na poziomie 50% i białą, która czekoladą w ogóle nie jest. Na pewno domyślacie się już, która czekolada będzie najlepsza. Zobaczmy jednak co można powiedzieć o każdej z nich.

Czekolad czarna

Czekolada czarna zawiera ok. 530 kcal na 100g. Nazywamy ją również czekoladą gorzką i mówi się, że zaczyna się ona od 70% ziarna kakaowego do 99%. Oczywiście im więcej tym lepiej. Smak jednak nie każdemu przypada i z reguły większość z nas woli czekoladę mleczną, która jest zdecydowanie słodsza. Czekolada czarna nie bez powodu nazywana jest też gorzką. Jest taka bo nie zawiera dodatku cukru. Ma również najmniej węglowodanów ze wszystkich czekolad oraz korzyści płynących dla zdrowia z jej jedzenia. Liczba kalorii również jest najmniejsza, ale tutaj różnice nie są ogromne.

Czekolada mleczna

Czekolada mleczna ma ok. 50% zawartości ziaren kakao. Jak sama nazwa wskazuje zawiera również nabiał, a słodki smak zapewnia cukrowi. Przez to ma więcej kalorii niż czekolada czarna bo 531 kcal w 100g. Można ją jeść, ale w ograniczonej ilości. Czekolada ta z pewnością odbije się na naszej sylwetce jeśli będziemy z nią przesadzać. Ma również dużo mniej właściwości zdrowotnych niż ciemna czekolada.

Czekolada biała

Jest najsłodsza ze wszystkich czekolad. Chociaż trudno nazwać ją czekoladą bo w ogóle nie zawiera ziaren kakaowca. Za to zawiera dużo mleka, najwięcej kalorii bo 564 kcal w 100g oraz nie ma żadnych wartości dla naszego zdrowia. Cukier jest głównym składnikiem białej czekolady i potrafi stanowić 60% jej składu. Już parę kostek przekracza dzienne normy jego spożycia. Wpływa to niekorzystnie na układ trawienny, sprzyja otyłości i pogarsza odporność oraz cerę. Do tego za smak białej czekolady odpowiedzialne są substancje sztuczne, nie ma tu żadnej natury.

Zalety jedzenia gorzkiej czekolady

Czekolada gorzka jest zdecydowanie najlepszym wyborem. Oprócz tego jedzenie paru kostek takiej czekolady może sprzyjać naszemu zdrowiu. Jej gorzki smak zawdzięcza dużej zawartości kakao, a liczne badania potwierdzają jej niesamowity wpływ na zdrowie.

  1. Pomaga w koncentracji, odżywia mózg
  2. Dodaje energii
  3. Poprawia nastrój
  4. Zapobiega miażdżycy i zakrzepom
  5. Wzmacnia serce
  6. Filtruje nerki
  7. Łagodzi kaszel
  8. Chroni przed udarem mózgu
  9. Wspomaga pamięć
  10. Spowalnia trawienie więc daje uczucie sytości

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły