Krochmal – jak zrobić i jak stosować?

Porady Data publikacji: 13 kwietnia 2021 / Aktualizacja: 2022-11-15

Krochmal chyba każdemu kojarzy się z babcią. Zazwyczaj to właśnie starsze osoby wykorzystywały krochmalenie tkanin, obrusów czy pościeli. Jest to bardzo czasochłonny proces i teraz już mało kto się na to decyduje. Okazuje się, że ten roztwór mąki i wody jest bardzo dobry nie tylko dla naszych tkanin, ale również świetnie sprawdza się do kąpieli dziecka. Nasz artykuł to kompleksowa wiedza na temat krochmalu, jego zastosować oraz sposobu przygotowania. 

Krochmal – co to takiego?

Krochmal jest wartościowym roztworem, który powstaje po połączeniu ze sobą wody i skrobi roślinnej. Najczęściej wykorzystywana jest do tego mąka ziemniaczana lub kukurydziana. Do wrzątku dodaje się rozpuszczoną w wodzie mąkę i w ten sposób powstaje ta cudowna mikstura. W konsystencji jest bardzo podobna do kisielu. Krochmal był najczęściej wykorzystywany do prania pościeli, ale dzisiaj już niewiele osób to robi. Cały proces jest czasochłonny, a wykrochmalone tkaniny są bardzo sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Ten sposób ma jednak wiele zalet. Materiał nie wchłania kurzu i wilgoci. Właśnie dlatego często wykorzystuje się go w szpitalach. 

Krochmal do prania tkanin – dlaczego warto to robić?

Krochmal ma wiele zalet. Jedną z nich jest skuteczna ochrona wchłaniania potu i brudu w głąb materiału. Krochmal pozwala też skutecznie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Krochmalenie można nazwać swego rodzaju konserwacją. Tkaniny nie pochłaniają kurzu i wilgoci, a to minimalizuje namnażanie się bakterii. Wykrochmalona pościel będzie nam dłużej służyć i nie musimy prać jej tak często. Usuwanie plam i zabrudzeń jest dużo prostsze. Są nawet dowody na to, że krochmalenie blokuje rozwój roztoczy. Niektórzy twierdzą, że taka pościel wygląda lepiej i czyściej. 

Krochmal domowej roboty – przygotowanie krochmalu.

Przygotowanie krochmalu jest niezwykle proste, ponieważ krochmal domowej roboty składa się tylko z dwóch składników. Potrzebujemy jedynie wody i skrobi ziemniaczanej. Może to być mąka ziemniaczana albo mąka kukurydziana. Przygotujmy też sobie oddzielnie wodę zimną oraz wrzątek. Te wszystkie składniki połączone ze sobą w odpowiedni sposób i w odpowiednich proporcjach dadzą nam zawiesinę w konsystencji przypominającą kisiel.

Krochmal – przepis.

Każdy z nas może w prosty sposób przygotować krochmal w domu. Wystarczy mąka ziemniaczana lub kukurydziana oraz woda. W szklance dokładnie mieszamy letnią wodę ze skrobią. W tym czasie gotujemy w dużym garnku wodę. Kiedy woda zaczyna wrzeć, wlewamy do niej naszą mieszankę i mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Nie powinno być żadnych grudek, a woda musi się ponownie zagotować. 

Krochmal możemy też przygotować, wykorzystując do tego ryż. W 2 litrach wody gotujemy 4 łyżki ryżu. Kolejnym krokiem jest odcedzenie ryżu. Woda, która w ten sposób powstała jest już gotowa do użycia, ale możemy ją jeszcze rozcieńczać. Taki krochmal świetnie sprawdzi się przy tkaninach lnianych i bawełnianych. Jeżeli nie chcemy osadzającego się kamienia, to warto użyć wody destylowanej. 

Krochmal – rodzaje.

Oczywiście najlepszy jest krochmal domowej roboty, ale na rynku znajdziemy też wiele gotowych produktów. Pozwala nam to zaoszczędzić wiele czasu. Najczęściej wykorzystuje się krochmal płynny. Stosuje się go poprzez zanurzenie w nim tkaniny. Innym sposobem jest rozprowadzanie krochmalu w formie sprayu. Wystarczy przelać go do butelki po jakimś innym produkcie. Dzięki temu nie musimy namaczać całego materiału. Krochmal z cukru świetnie sprawdzi się do wygładzania tiulu. W sklepach możemy znaleźć syntetyczny krochmal. Najczęściej jego głównym składnikiem jest sól albo klej. 

Krochmal – do czego można wykorzystać?

Krochmal świetnie nadaje się do usztywnienia tkaniny i zazwyczaj nakładamy go przed prasowaniem. Dzisiaj te same funkcje znajdziemy w żelazkach parowych, ale wciąż wiele osób korzysta z tych tradycyjnych metod. Krochmal najlepiej sprawdza się do materiałów, które powinny pozostawać sztywne. Są to między innymi obrusy, firanki, serwetki, pościele, bielizna, koszule czy zasłony. Na pewno nie powinniśmy krochmalić ścierek i ręczników, ponieważ to znacznie zmniejszy ich chłonność. Stężenie krochmalu powinniśmy dostosować do konkretnych tkanin. Im będzie ono większe, tym materiały staną się bardziej sztywne. 

Jak zrobić krochmal w pralce?

Nie musimy poświęcać tak wiele czasu na krochmalenie, a krochmal możemy zrobić z powodzeniem przy użyciu pralki. W tym celu powinniśmy wlać go do szufladki przeznaczonej na płyn do płukania. Pranie nie może być ustawione na więcej niż 30 stopni, a wirowanie musi być wyłączone. Jeżeli nie mamy możliwości wyłączenia wirowania, to musimy wyłączyć pralkę, zanim rozpocznie się wirowanie. Pamiętajmy też o tym, że do krochmalenia w pralce powinniśmy użyć krochmalu syntetycznego, który właśnie do tego został stworzony. 

Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

Wiele osób zastanawia się jakiej skrobi użyć. Najczęściej jest to mąka ziemniaczana i pojawia się kolejne pytanie: jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej? Robimy go tak, jak każdy inny dodając wymieszaną mąkę z wodą do wrzątku. Od ilości użytej mąki będzie zależeć to, jak bardzo sztywne staną się nasze materiały. Stężenie nie powinno być duże, ponieważ przez to tkaniny mogą stać się bardzo nieprzyjemne w dotyku.

Jak zrobić krochmal z mąki kukurydzianej?

Niektórzy przy tworzeniu krochmalu decydują się na mąkę kukurydzianą. Chcesz wiedzieć jak zrobić krochmal z mąki kukurydzianej? To nic trudnego, a sposób przygotowywania jest dokładnie taki sam, jak w przypadku mąki ziemniaczanej. Mimo wszystko najlepiej jednak zdecydować się na mąkę ziemniaczaną. Nie doprowadzi ona do zabarwienia tkanin i jest zdecydowanie częściej polecana. 

Kąpiel w krochmalu – dlaczego warto?

Kąpiel w krochmalu to świetny sposób na wiele problemów skórnych. Przeprowadzono badania, które jasno potwierdzają, że krochmal ma pozytywny wpływ na skórę atopową. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny korzystać z tej naturalnej mikstury. Świetnie sprawdza się również w przypadku dzieci i niemowląt. Maluchy mają bardzo delikatną skórę, którą niezwykle łatwo podrażnić. Kąpiel w krochmalu może okazać się zbawienna. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się krochmal z mąki ziemniaczanej, kukurydzianej lub ryżowej.

Kąpiel w krochmalu będzie świetnym rozwiązaniem dla dzieci ze skazą białkową lub atopowym zapaleniem skóry. Pomoże nam również na odparzenia, wysypki, wypryski, świąd i alergie. Dzięki krochmalowi możemy w szybki sposób poprawić stan skóry i złagodzić podrażnienia, ale należy zawsze obserwować reakcję. Może się okazać, że nie zobaczymy żadnych efektów, a nawet stan się pogorszy. Jeżeli dojdzie do zakażania drożdżakami, to powinniśmy skonsultować się z lekarzem. Zawsze przed kąpielą warto też zapytać lekarza, czy jest to zalecane. 

Krochmal do kąpieli – jak zrobić?

Krochmal do kąpieli możemy przygotować w bardzo prosty sposób. Jedyne czego potrzebujemy to duże naczynie, woda i mąka ziemniaczana. W pierwszej kolejności musimy przygotować mieszankę wody i mąki. Do naczynia wlewamy dwie szklanki wody i rozpuszczamy w niej 2 łyżki skrobi. Dokładnie mieszamy, a następnie gotową mieszankę przelewamy do dużego garnka z wrzątkiem. Najlepiej, żeby garnek pomieścił około 5 litrów wody. Bardzo dokładnie mieszamy aż do uzyskania konsystencji kisielu. Powinniśmy rozpuścić wszystkie grudni. Nasz kisiel musi być gładki i jednolity. Gotowy krochmal przelewamy do wanienki z ciepłą wodą. Temperatura nie powinna przekraczać 38 stopni, więc musimy chwilę poczekać, aż całość ostygnie. 

W takiej kąpieli dziecko powinno spędzić około 5 minut. Starsze dzieci mogą nawet do 15 minut. Po dokładnym osuszeniu skóry nie musimy już używać żadnych dodatkowych kosmetyków. W przypadku dzieci z atopowym zapaleniem skóry możemy nałożyć dedykowane maści. Takie kąpiele powinny być powtarzane nawet codziennie przez minimum kilka dni. Po jednym razie zazwyczaj nie zauważymy żadnych efektów. Jeżeli regularne kąpiele nie przyniosą pożądanych rezultatów, to należy z nich zrezygnować i skonsultować się z lekarzem. 

Krochmal dla dzieci – efekty.

Krochmal dla dzieci jest szczególnie polecany przy podrażnieniach, swędzeniu i atopowym zapaleniu skóry. Bardzo często pediatrzy zalecają takie metody. Warto rozważyć taką opcję w przypadku dzieci, których skóra jest szczególnie wrażliwa i sucha. Skrobia ma niezwykłe właściwości. Działa przeciwświądowo, przyspiesza gojenie ran i zmian skórnych, wspomaga szybszą regenerację naskórka. 

Pozytywne zmiany można zaobserwować już po 2-3 kąpielach. Zazwyczaj zaczerwienienie się zmniejsza, wypryski zanikają, a świąd nie jest już tak uciążliwy. Nie należy korzystać z kąpieli w krochmalu, jeżeli problemy dermatologiczne wynikają z zakażenia drożdżakami. W takiej sytuacji możemy nasilić już istniejące objawy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości to zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem. On oceni podłoże problemów i zaleci odpowiednie leczenie. 

Krochmal dla dzieci – jak często?

Krochmal dla dzieci możemy stosować nawet codziennie, jeżeli skóra maluszka dobrze na to reaguje. Powinniśmy bacznie obserwować zmiany i w razie potrzeby reagować. Jeżeli zauważymy, że zmiany się zmniejszają, a uciążliwe objawy ustępują, to możemy z powodzeniem kontynuować takie kąpiele. Jeśli natomiast nie zauważymy efektów, a nawet zaobserwujemy pogorszenie stanu skóry, to powinniśmy jak najszybciej zaprzestać stosowania tej metody i udać się do specjalisty. 

Lekarz oceni stan dziecka i zaproponuje inne metody leczenia oraz łagodzenia objawów. Pamiętajmy, że nawet naturalne i domowe sposoby nie zawsze są skuteczne i dobre. Musimy być czujni, ponieważ w skrajnych przypadkach możemy jeszcze zaszkodzić. Ostrożności nigdy za wiele, więc czasem warto skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem kąpieli w krochmalu.  

Krochmal – spłukiwać czy nie?

Krochmal otula nasze dziecko warstwą ochronną i skóra zostaje zabezpieczona. Po wyjęciu malucha z kąpieli powinniśmy go tylko delikatnie osuszyć. Spłukiwanie krochmalu jest błędem. Jeżeli nie ma takiej konieczności, to nie musimy już stosować żadnych dodatkowych kosmetyków. Krochmal to wystarczająca pielęgnacja dla delikatnej skóry naszego dziecka. 

Podobne artykuły