Usuwanie plam z kamienia na drewnie za pomocą wazeliny

Porady Data publikacji: 15 sierpnia 2023 / Aktualizacja: 2023-09-18

Zmagasz się z nieestetycznymi plamami z kamienia na swoich drewnianych meblach? To zmora wielu domów. Urok nowych powierzchni szybko ginie pod wpływem brzydkich, trwałych plam.

Na szczęście, mamy tu nieoczekiwane rozwiązanie — wazelinę. Zanim jednak przejdziemy do instrukcji, warto zrozumieć, dlaczego woda potrafi pozostawiać takie uporczywe ślady. Twarda woda jest bogata w minerały, głównie wapń i magnez. Po odparowaniu minerały te pozostawiają białe plamy, trudne do usunięcia, zwłaszcza na porowatym drewnie.

Wazelina na plamy z kamienia

W jaki sposób wazelina może pomóc? Jako pochodna ropy naftowej, nie miesza się z wodą. Nałożona na powierzchnię tworzy ochronną warstwę, która zapobiega powstawaniu nowych plam. Pomaga też usunąć obecne plamy.

Czas na praktykę. Najpierw dokładnie oczyść plamę za pomocą łagodnego środka myjącego i poczekaj, aż powierzchnia całkowicie wyschnie. Chodzi o to, by maksymalnie usunąć plamę przed zastosowaniem wazeliny.

Jak pozbyć się plam z kamienia dzięki wazelinie

Na czystą, miękką ściereczkę nałóż spora ilość wazeliny i delikatnie wetrzyj w plamę. Chociaż wazelinę zwykle kojarzymy z nawilżaniem, tutaj odgrywa inną rolę. Nałóż ją na całą plamę i jeśli to możliwe, zostaw na noc.

Następnie, użyj czystej ściereczki do usunięcia wazeliny. Zobaczysz, że plama znika, a powierzchnia nabiera blasku. Jeśli plama jest szczególnie trwała, czynność można powtórzyć, chociaż zazwyczaj jedno nałożenie wazeliny wystarcza.

Warto dodać, że wazeliny nie zaleca się na powierzchnie o wysokim połysku, ponieważ może pozostawiać tłusty ślad, który przyciąga kurz. Aby zachować blask mebli po tym zabiegu, warto nałożyć wosk lub środek do polerowania drewna.

Podobne artykuły