Jakie standardy powinny spełniać meble medyczne?

Kategoria: Zdrowie
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2023-06-21

Jakie powinny być meble medyczne? Komfortowe, bezpieczne i funkcjonalne. Muszą zapewniać wygodną pracę i spełniać wymogi regulowane prawem. Jakie standardy powinny spełniać meble medyczne wykorzystywane w placówkach medycznych i gabinetach kosmetycznych? Sprawdzamy.

Jakie wymogi powinny spełniać meble medyczne?

Eksploatacja mebli medycznych wykorzystywanych w placówkach służby zdrowia, gabinetach medycznych czy sanatoriach różni się znacznie od mebli codziennego użytku, które mamy na przykład w swoich domach. Ze względu na specyfikę miejsc, w których meble medyczne są wykorzystywane, powinny one posiadać atesty higieniczne i certyfikaty bezpieczeństwa, które potwierdzają, że wszystkie materiały, z których zostały one wyprodukowane, są zarówno bezpieczne, jak i trwałe. W laboratoriach i ośrodkach zdrowia jest to niezwykle ważne, a szczegółowe wymogi regulowane są prawem.

Dlatego też każdy producent mebli medycznych powinien posiadać deklarację zgodności swoich produktów z wymaganiami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Ponadto, z przepisów polskiego prawa wynika również, że wszystkie meble medyczne, które wykorzystywane są w placówkach medycznych, muszą być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 r., które określa, jakie powinny spełniać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Gdzie wykorzystywane są meble medyczne?

Meble medyczne znajdziemy w każdej placówce medycznej, gdzie wykonuje się działalność leczniczą i świadczy usługi na rzecz pacjenta. Stanowią one wyposażenie wszelkich gabinetów lekarskich, ośrodków zdrowia, a także innych miejsc, gdzie panują wysokie wymagania sanitarne. Będą to zatem nie tylko placówki, w których spotyka się osoby chore, ale także i zdrowe, takie jak np. salony fryzjerskie czy salony kosmetyczne. Profesjonalne meble medyczne są stosowane między innymi w takich miejscach jak:

 • laboratoria,
 • apteki,
 • szpitale,
 • sanatoria,
 • przychodnie lekarskie,
 • poradnie specjalistyczne,
 • ośrodki zdrowia,
 • sale zabiegowe,
 • gabinety lekarskie,
 • gabinety pielęgniarskie,
 • gabinety stomatologiczne,
 • gabinety ginekologiczne,
 • gabinety kosmetologiczne,
 • gabinety medycyny estetycznej,
 • salony fryzjerskie,
 • salony kosmetyczne.

Dlaczego meble medyczne muszą spełniać określone wymogi?

Regulacje dotyczące produkcji i zastosowania mebli medycznych określa prawo. Meble medyczne muszą być wykonane z najwyższej jakości elementów i materiałów. Wyposażenie gabinetów medycznych czy sal zabiegowych musi być zawsze sterylne i bezpieczne, dlatego znajdujące się tam meble powinny być wykonane z materiałów, które nie nasiąkają wilgocią, są łatwe w czyszczeniu i proste utrzymaniu czystości. Muszą być również trwałe, a ich powierzchnia bardzo odporna na działanie silnych środków dezynfekujących i szorowanie. Konieczność częstego mycia, dezynfekcji i szorowania powierzchni nie może ich szybko uszkodzić czy zniszczyć. Takie meble jak na przykład szafy medyczne, w których przechowywane są leki, powinny zapewniać optymalne warunki do przechowywania opatrunków, medykamentów i innych specyfików leczniczych. Najlepiej, aby elementy wykonane były ze stali nierdzewnej, szkła hartowanego lub blachy pokrytą farbą proszkową.

Sterylność w szpitalach, przychodniach, gabinetach i placówkach medycznych jest niezwykle ważna, ponieważ brak przestrzegania zasad higieny może być katastrofalne w skutkach i prowadzić do zakażenia. Drobnoustroje przenoszą się przez kontakt ze śliną, krwią, ale mogą znajdować się też na powierzchni narzędzi lub mebli medycznych, których dotyka personel lub pacjent. Zawsze należy zachowywać szczególną ostrożność, przeprowadzać regularną dezynfekcję i stosować profesjonalne meble medyczne, które spełniają wszystkie wymogi i wymagania.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły