Jaką szczoteczkę soniczną do zębów wybrać? Podpowiadamy!

Zdrowie Data publikacji: 27 maja 2022 / Aktualizacja: 2024-06-06

Piękny uśmiech to ważny element dobrego samopoczucia. Białe zęby, świeży oddech to marzenie niejednej osoby. Jednak aż 90% Polek i Polaków zmaga się z próchnicą i chorobami przyzębia. Najczęstszą przyczyną tych chorób jest niedostateczne dbanie o higienę jamy ustnej – niepoprawna technika szczotkowania czy zbyt krótkie i pobieżne mycie zębów. W lepszym dbaniu o higienę jamy ustnej pomóc mogą soniczne szczoteczki do zębów. Jak działa szczoteczka soniczna i dlaczego warto ją wybrać? Zapoznaj się z korzyściami, jakie przynosi czyszczenie zębów szczoteczką soniczną oraz zobacz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej? 

Soniczne szczoteczki to najmłodsze z rodziny szczoteczek do zębów. Od swojej elektrycznej kuzynki różnią się mechanizmem działania. Szczoteczka soniczna działa w oparciu o technologię dźwiękową, dzięki której włókna szczoteczki mogą poruszać się z imponującą prędkością, nawet do 96 000 ruchów na minutę. To zdecydowanie więcej niż wykonuje szczoteczka manualna, bo ile ruchów jesteśmy w stanie wykonać taką szczoteczką? Co najwyżej 300-600 pociągnięć na minutę. Tak duża liczba ruchów szczoteczki sonicznej pozwala na zajście procesu kawitacji w mieszaninie pasty i śliny. W efekcie tworzy się tysiące mikrobąbelków, które z dużą prędkością docierają do trudno dostępnych miejsc zęba i dostarczają aktywne składniki pasty.

Warto podkreślić, że tego rodzaju szczoteczki są bezpieczne dla dziąseł i szkliwa. Wysoka skuteczność w usuwaniu osadu nazębnego sprawia, że szczoteczki te są idealnym wyborem dla osób często pijących kawę, herbatę lub palących papierosy. Poza tym mogą używać ich nawet osoby o wrażliwych i delikatnych dziąsłach. To także świetna propozycja dla osób ze stałym aparatem ortodontycznym.

Co jeszcze warto wiedzieć o szczoteczkach sonicznych do zębów? To urządzenia, które bardzo usprawniają codzienne mycie zębów. Już po pierwszym użyciu widać wyraźną różnicę w czystości zębów. Co więcej, tego rodzaju szczoteczki są proste w obsłudze i przy minimum wysiłku z naszej strony przynoszą pozytywne rezultaty w bardzo krótkim czasie. Zobacz, jakie to korzyści.

  • skuteczniejsza ochrona przed próchnicą,
  • zdrowsze dziąsła, rzadsze stany zapalne,
  • dokładniejsze usuwanie płytki nazębnej, nawet z trudno dostępnych miejsc między zębami czy przy linii dziąseł,
  • redukcja przebarwień powstałych od picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Zęby w krótkim czasie odzyskują swój naturalny, jasny kolor,
  • wolniejsze odkładanie kamienia nazębnego,
  • świeży oddech. 

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę? 

Na rynku dostępna jest szeroka oferta marek i modeli szczoteczek, zaczynających się już od kilkudziesięciu złotych, a sięgających nawet kilkuset. Cena uzależniona jest nie tylko od producenta, ale także od parametrów i funkcji samej szczoteczki, takich jak maksymalna prędkośćliczba i rodzaj programów pracy, zastosowane technologie, wydajność i rodzaj akumulatora, czas ładowania szczoteczki czy inne funkcjonalności ułatwiające korzystanie ze szczoteczki. Ponadto zazwyczaj zestawy będą droższe, ale na ogół relatywnie taniej wyjdzie kupienie kompletu, niż poszczególnych elementów. Wybierając szczoteczkę soniczną dla siebie, zwróć uwagę na kilka rzeczy.

  • z jaką prędkością pracuje szczoteczka, jaki ma zakres prędkości ruchów,
  • ile ma trybów pracy oraz jakie to tryby. Dopasuj rodzaj trybów pracy do własnych potrzeb,
  • jaki jest maksymalny czas pracy bezprzewodowej,
  • czy daje możliwość korzystania z aplikacji w smartfonie.

Im szybciej pracuje główka szczoteczki, tym skuteczniejsze jest czyszczenie zębów. Dlatego też prędkość szczoteczki jest bardzo istotnym kryterium wyboru. Dobrze jest wybierać modele, które oferują regulację prędkości. Przydatne są też różne tryby pracy i możliwość wybrania odpowiedniego programu, w zależności od aktualnych potrzeb. 

Mocniejszy akumulator zapewni dłuższą pracę i rzadkie ładowanie szczoteczki, co szczególnie docenią entuzjaści długich podróży. Jeżeli jesteś wymagającym klientem, zapewne ucieszy Cię informacja, że niektóre z dostępnych na rynku modeli, można skonfigurować z aplikacjami w smartfonie. Wtedy inteligentny system pokieruje Twoją szczoteczką, zapewniając maksymalną wydajność i komfort pielęgnacji jamy ustnej dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. 

Jeśli stoisz przed wyborem szczoteczki sonicznej, sprawdź aktualny ranking szczoteczek sonicznych, w którym znajdziesz propozycje szczoteczek w różnym zakresie cenowym, podsumowanie najważniejszych cech poszczególnych modeli oraz ich plusy i minusy. 

Opcje dla wymagających

Droższe modele oferuję więcej funkcjonalności, jak chociażby bogatszy wybór programów pracy, począwszy od programu do codziennego mycia zębów, przez masaż dziąseł, delikatne czyszczenie, polerowanie zębów, wybielanie jak i program do dogłębnego oczyszczania, a nawet specjalny program do pielęgnacji języka i wewnętrznej strony policzków.

Wśród innych udogodnień możemy wymienić funkcję czujnika siły naciskuwskaźnik przypominający o wymianie końcówki na nową, ekran dotykowy, regulacja intensywności ruchów czy dodatkowe akcesoria jak etui podróżne z funkcją ładowarki oraz stację UV do dezynfekcji końcówek.

Czy tylko szczoteczka? – poznaj zalety irygatora dentystycznego

Stomatolodzy od dawna wskazują, że używanie szczoteczki do zębów, jakakolwiek by ona nie była – manualna, elektryczna, czy soniczna, to tylko część codziennej higieny jamy ustnej. Niezbędne jest też czyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej i/lub irygatora.

To drugie rozwiązanie powinno Cię zaciekawić, szczególnie jeżeli masz wrażliwe i skłonne do krwawień dziąsła. Nawet kiedy myjemy zęby starannie i co najmniej dwa razy dziennie, włókna szczoteczki nie są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Przestrzenie międzyzębowe, zachyłki dziąseł i inne zakamarki są idealnym miejscem do gromadzenia się resztek jedzenia i płytki bakteryjnej. Jeśli nie dbamy o higienę tych miejsc to jesteśmy o krok od rozwoju nieświeżego oddechu, próchnicy i problemów  dziąsłami. Warto zatem przyjrzeć się bliżej irygatorom. Te urządzenia służą do mechanicznego wypłukiwania resztek z trudno dostępnych miejsc.

Irygator to nic innego, jak urządzenie wytwarzające pulsacyjny strumień wody pod ciśnieniem, który usuwa zanieczyszczenia z wąskich i ciasnych zakamarków jamy ustnej. Używanie irygatora wyraźnie poprawia wygląd i zdrowie dziąseł. Jest to niezastąpione urządzenie dla osób, które zmagają się z chorobami przyzębia. Irygator pomaga zmniejszyć stan zapalny i krwawienie dziąseł oraz liczbę patogennych bakterii, powodujących choroby dziąseł. W połączeniu z dobrze dobraną szczoteczką stanowi przedmiot cennej profilaktyki chorób zębów i przyzębia. Jeżeli nadal zastanawiasz się nad wyborem szczoteczki sonicznej, przyjrzy się zestawom, które poza samym urządzeniem zawierają też dodatkowy osprzęt – w tym i irygator.

Jakie irygatory mamy do wyboru? Producenci oferują bogaty wybór urządzeń zarówno stacjonarnych jak i przenośnych (bezprzewodowych). Irygatory różnią się od siebie, między innymi zakresem ciśnienia wody, pojemnością zbiornika oraz rodzajem końcówek wymiennych. Jeśli zdecydujesz się na zakup takiego urządzenia, sprawdź aktualny ranking irygatorów do zębów, w którym znajdziesz polecane urządzenia w różnych przedziałach cenowych.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły