Kinkiet jako dodatkowe źródło światła – kiedy warto wykorzystać to rozwiązanie?

Wnętrza Data publikacji: 18 stycznia 2021

Kinkiety znajdują zastosowanie w wielu wnętrzach. Mogą też pełnić różne funkcje – od oświetlenia zadaniowego po oświetlenie dekoracyjne. Poniżej prezentujemy kilka ciekawych inspiracji na wykorzystanie kinkietów oraz praktyczne porady przydatne podczas ich montażu.

Kinkiety mogą Ci się przydać w następujących miejscach:

  • W sypialni, po obu stronach łóżka.
  • W salonie nad kanapą lub fotelem, w którym mamy zwyczaj czytać książki.
  • W łazience nad lustrem lub przy lustrze.
  • W korytarzu i na klatce schodowej.
  • W pokoju dziecka jako dodatkowe oświetlenie przy łóżku.
  • Na zewnątrz przy wejściu do domu lub na tarasie.

Możliwości jest więc naprawdę wiele. Tym bardziej, że do dyspozycji mamy bardzo różne kinkiety – zarówno te tradycyjne, emitujące delikatne, nastrojowe światło, jak i nowoczesne oprawy, które są w stanie świecić kontrastowo i intensywnie.

Jaki kinkiet wybrać? 

Zacznij od zastanowienia się nad tym, czego właściwie oczekujesz od kinkietu.

Jeśli ma być to światło zadaniowe – na przykład do czytania w łóżku – powinieneś celować w modele ze światłem kierunkowym, ale nie nazbyt intensywnym, ponieważ w sypialni lepiej unikać tego rodzaju oświetlenia. Co innego w kuchni – do przygotowywania posiłków najlepsze jest chłodne, mocne światło.

Kinkiet przeznaczony do oświetlenia akcentowego – czyli na przykład do podświetlenia przedmiotów i obrazów w salonie – powinien świecić światłem przynajmniej 3 razy mocniejszym od ogólnego – tylko wtedy kontrast między oświetleniem ogólnym i akcentowym będzie wystarczająco silny, a przedmioty odpowiednio wyeksponowane.

Gdy kinkiet ma pełnić wyłącznie rolę dekoracyjną, możesz wybrać model abażurowy albo nowoczesny w formie kinkiet, który będzie prezentował się na ścianie niczym dzieło sztuki. Zastanów się, czy bardziej interesuje Cię kinkiet ze źródłem światła skierowanym w górę czy dół. Za każdym razem osiągniesz inny efekt.

Kinkiety raczej nie sprawdzają się w roli oświetlenia ogólnego, wyjątkiem są bardzo małe przestrzenie, na przykład przedpokoje i klatki schodowe.

Na jakiej wysokości montować kinkiety?

Wiele zależy tu od konkretnego zastosowania:

Jeśli montujemy kinkiety obok lustra należy zawiesić je na wysokości oczu, czyli około 160 cm od podłogi; co innego gdy kinkiet ma się znaleźć nad lustrem – wówczas lampa powinna być zamontowana tuż nad ramą. Pamiętajmy, aby do łazienki wybierać kinkiety emitujące rozproszone światło, czyli z żarówkami zasłoniętymi mleczną szybą. Takie oprawy nie powinny tworzyć silnych cieni, dzięki czemu łatwiej będzie się ogolić lub wykonać makijaż przed lustrem.

Jeśli montujemy kinkiety w sypialni, najlepiej zawiesić je ok. 75 cm powyżej krawędzi materaca symetrycznie po obu stronach łóżka.

Jeśli montujemy kinkiet w korytarzu o standardowej wysokości (czyli 2,5 m) powinien być on zawieszony około 190 cm nad podłogą. W przypadku modeli ze światłem skierowanym do góry, należy pamiętać, aby kinkiet był zawieszony przynajmniej 30 cm poniżej sufitu.

Źródło: https://lunaoptica.pl/lampy-blog

Podobne artykuły