Jak dobrać dywan do salonu – 5 praktycznych wskazówek

Wnętrza Data publikacji: 28 marca 2023

Wybór dywanu do salonu może być niemałym wezwaniem, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy, jakimi czynnikami kierować się przy jego wyborze. Jeżeli uda nam się go odpowiednio dopasować, będzie się on nie tylko doskonale prezentował w naszych wnętrzach i podkreślał ich charakter lub stanowił dopełnienie aranżacji, lecz dodatkowo będzie funkcjonalny, a więc na przykład łatwy w utrzymaniu czystości. Jak dobrać dywan do salonu? Przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek.

Wielkość dywanu do salonu

Pierwszym elementem, który należy uwzględnić, wybierając dywan do salonu, jest jego wielkość. Powinna być dopasowana do rozmiaru pomieszczenia, w którym chcemy umieścić taki element. Jeżeli nasz salon jest duży, wówczas możemy postawić na jeden duży dywan, który będzie zajmował większość przestrzeni lub kilka mniejszych dywaników, dzięki którym będzie można wydzielić poszczególne obszary, na przykład do pracy, wypoczynku czy spożywania posiłków. Na stronie fortero.pl możemy znaleźć również dywany dostosowane do małych salonów. W przypadku niewielkich przestrzeni najlepiej postawić na jeden, średniej wielkości dywan umieszczony w centralnej części pokoju.

Kolor dywanu do salonu

Kolejnym istotnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, dobierając dywan do salonu, jest kolorystyka tego elementu. Z jednej strony powinna być dopasowana do stylistyki pokoju dziennego, koloru mebli czy ścian. Z drugiej jednak, zwłaszcza jeżeli decydujemy się na duży dywan, powinniśmy pamiętać, że może on optycznie powiększyć lub pomniejszyć przestrzeń. Jasne modele powiększają, z ciemne pomniejszają pokój. Dodatkowo na ciemnej podłodze lepiej prezentuje się jasny dywan, a na jasnej ciemny.

Materiał, z którego wykonany jest dywan

Wybierając dywan, powinniśmy zwrócić również uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Obecnie można znaleźć między innymi modele z wełny, polipropylenu, poliestru, a także mieszanek tych materiałów. Chociaż najbardziej eleganckie i komfortowe są dywany wełniane, to jednak często nie mogą z nich korzystać na przykład osoby zmagające się z alergiami.

Długość runa w dywanie

Istotnym czynnikiem, który trzeba uwzględnić, wybierając dywan do salonu, jest długość runa. Obecnie dostępne są puszyste modele w wersji shaggy, dywany gładkie, tkane na płasko oraz sznurkowe. W przypadku, kiedy mamy zwierzęta lub małe dzieci, lepiej postawić na wersje tkane na płasko lub sznurkowe, ponieważ wysokość ich runa zazwyczaj nie przekracza 3 cm, dzięki czemu łatwiej się je sprząta.

Dywan a stylistyka salonu

Wybierając dywan, a zwłaszcza jego kolorystykę i wzór, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy będzie dobrze dopasowany do stylistyki salonu W przypadku wnętrz urządzonych w orientalnym lub rustykalnym klimacie, można postawić na dywan z motywem kwiatowym czy liści. Z kolei w industrialnych, surowych wnętrzach, najlepiej postawić na model w stonowanym kolorze, którego wzór nawiązuje na przykład do stylistyki betonu architektonicznego.

Podobne artykuły