Dodanie sody oczyszczonej do prania – zobacz co daje!

Kategoria: Porady
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2020-01-22

Czy wiesz o tym, że do prania możesz dodać sody oczyszczonej, dokładnie tej samej, której używasz w swojej kuchni podczas wypieków? Warto to zrobić tym bardziej, gdy masz problem z brzydkich zapachem prania tuż po wyjęciu go z pralki. Ten temat jeszcze jednak poruszymy pod koniec bo przyczyn takiego stanu rzeczy może być więcej.

Soda oczyszczona do prania

Czasami ubranie mimo, że je wypraliśmy pachnie niezbyt przyjemnie. Aby zapobiec temu możesz użyć sody oczyszczonej. Do jednego prania wystarczy pół szklanki tego białego proszku. Dzięki takiemu dodatkowo ubrania zaczną ładnie pachnieć, a również z czasem pralka oczyści się ze zgromadzonych osadów i rozmnażających się w nich bakterii.

Soda oczyszczona dobrze działa również przy usuwaniu ciężkich zapachów, które osadzają się na ubraniach. Problem z tym mają np. osoby palące tytoń, a zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych. Wtedy zapach dymu przenika materiał i jest ciężki do usunięcia. Dzięki sodzie po wypraniu takiego ubrania są one znów świeże. Można nawet zacząć od zamoczenia ich w ciepłej wodzie z sodą, a dopiero potem wyprania.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Oprócz tego używanie sody podczas prania zmniejsza użycie innych środków piorących. Możesz dodawać dzięki niemu mniej płynu do płukania i samego proszku. Jeśli dodajesz do prania wybielacza również możesz dać go mniej jeśli jednocześnie dosypujesz sody. Soda zwiększa jego skuteczność, dlatego mniejsza ilość zadziała tak samo.

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu?

Soda oczyszczona pomaga w pozbyciu się tych zapachów, ale przyczyna może być nadal nierozwiązana. Pamiętaj, że pralka jest urządzeniem, które również należy czyścić, a gromadzące się w środku osady mogą gnić.

Soda oczyszczona stosowana przy praniu pomaga je oczyścić. Warto jednak to co możemy wyjąć i oczyścić samodzielnie. Dotyczy to choćby kieszeni na proszek, uszczelek przy drzwiczkach czy filtru.

Co jakiś czas powinniśmy również czyścić pralkę używając specjalnych środków i puszczając puste pranie. Dzięki temu z jej wewnętrznych instalacji usunięte zostaną osady, które często zbierają się tam miesiącami ciągłego i intensywnego użytkowania.

Innym problemem jest natomiast to, że gdy skończy się pranie i zaczniemy je wyciągać, zauważamy, że znajdują się na nim nadal mydliny. To może oznaczać wadę sprzętu np. elektrozaworu.

Podobne artykuły