Każda rura od odkurzacza ma ten otwór. Jego zadanie jest inne niż myślisz!

Lifestyle Data publikacji: 05 maja 2019 / Aktualizacja: 2020-10-29

Każdy odkurzacz posiada na rurze specjalny otwór, który można zamknąć lub otworzyć. Większości z nas wydaje się, że pełni on funkcję regulacji ssania np. gdy odkurzamy dywan albo panele. Jego zadanie jest jednak całkowicie inne i może być to dla wielu osób zaskoczeniem. Warto jednak je znać bo na pewno nie raz Wam się ta wiedza przyda.

Jaką funkcję pełni otwór w rurze odkurzacza

Na rurze każdego odkurzacza znajduje się przesuwny element, który odsłania otwór. Może wyglądać różnie, ale na pewno Wasz odkurzacz go ma i pewne jest to, że znajduje się on w okolicach rączki odkurzacza tak by dostęp do niego był bardzo prosty i szybki. Nie jest to bez znaczenia.

Zazwyczaj korzystamy z niego podczas odkurzania dywaników. Rozszczelnimy rurę przez co zmniejsza się siła ssania, dzięki temu dywanik podczas odkurzania nie przesuwa się i nie podnosi przyssany do końcówki od odkurzacza. Jest to pewien sposób na jego zastosowanie, ale nie taki był zamysł twórców tego rozwiązania. Jego rola jest zupełnie inna i dużo ważniejsza niż nam się wydaje.

Podczas odkurzania niechcący możemy zassać różne przedmioty np. firankę, foliowy worek czy inny sporych rozmiarów przedmiot, który zatka rurę od odkurzacza. W tej sytuacji pojawia się duże podciśnienie, które bardzo szybko może spalić silnik. Właśnie w takiej sytuacji korzysta się z tego otworu i dlatego znajduje się on blisko ręki by móc szybko go otworzyć. Otwierając go zmniejszamy podciśnienie dzięki czemu chronimy silnik przed spaleniem. Możemy wtedy spokojnie wyłączyć odkurzacz i wyjąć z rury przedmiot, który ją zapchał.

Gdy będziesz odkurzać dom i coś zassiesz do rury, a przez to ona się zatka to już wiesz co robić. W pierwszej kolejności szybko otwierasz otwór na rurze odkurzacza, a dopiero potem wyłączasz go i udrażniasz rurę.

Podobne artykuły