Masz kartę płatniczą? O tych 6 rzeczach musisz koniecznie wiedzieć!

Lifestyle Data publikacji: 05 października 2017 / Aktualizacja: 2021-01-25

Według statystyk z 2016 roku aż 85% Polaków posiada konto bankowe. Osoby te zapewne też w większości do swojego konta bankowego posiadają kartę debetową lub kartę kredytową. Używamy ich każdego dnia płacąc za mniejsze i większe zakupy. Czasami pożyczamy kartę przyjaciołom czy rodzinie. Warto więc wiedzieć o nich trochę więcej :)

Co oznaczają numery na karcie?

Pierwsza cyfra identyfikuje kto jest operatorem karty (VISA – 4, MastrCard – 5). Następnie mamy 5 cyfr, które mówią o banku wydającym kartę, a reszta cyfr jest już użyteczna dla naszego banku bo mówi po prostu o nas. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna.

Czym jest cyfra kontrolna?

Jak zauważyliście wyżej ostatnie miejsce zajmuje cyfra kontrolna. Czym ona właściwie jest? Numery kart określają specjalne algorytmy. Jak już wiemy zależy to od wielu czynników, operatora kart, banku, naszego identyfikatora w banku itd. Szanse na to, że numery kart powtórzą się są naprawdę małe. Liczba możliwych układów tych cyfr jest większa liż liczba osób żyjących na ziemi.

Ostatnia cyfra kontrolna obliczana jest na podstawie algorytmu Luhna. Zapobiega on niezamierzonym błędom, które zawsze mogą się zdarzyć gdy przepisujemy numer karty ręcznie.

Karta pod światłem ultrafioletowym

Czy wiesz o tym, że karty kredytowe są chronione tak samo jak pieniądze i w świetle ultrafioletowym można zauważyć na nich ukryte znaki? Na kartach VISA znajdziecie napis V, a na karcie MasterCard litery M oraz C. Na kartach American Express znajdziemy orła.

Czym różni się karta kredytowa i debetowa?

Karta bankowa może być kredytowa i debetowa. Główną różnicą jest to, do kogo należą pieniądze na koncie. Do banku czy do klienta. Karty kredytowe często wydawane są jako dodatek do kart debetowych. Pamiętaj, że bank nie ma prawda wydawać karty kredytowej bez Twojej zgody.

Karty debetowe to taki kompromis. Pozwala ona wykorzystać więcej pieniędzy niż masz na koncie, ale limit takiego przekroczenia stanu konta jest zazwyczaj dużo mniejszy niż w przypadku karty kredytowej. Za pomocą karty debetowej posługujemy się własnymi środkami na koncie, a w przypadku karty kredytowej środkami banku, który udziela nam ograniczonego jakąś sumą kredytu, który dostępny jest dla nas cały czas. Dlatego karta kredytowa to również kredyt, który zmniejsza nasza zdolność kredytową. Pamiętaj o tym gdy starasz się o jakiś inny kredyt.

Numer CV z drugiej strony karty

Po drugiej stornie karty znajduje się numer CVV dla Visa i CVC dla MasterCard. Jest to numer, który weryfikuje kartę i musisz strzec go jak w oka w głowie! Jeśli ktoś zdobędzie Twój numer karty to jeszcze nic z tym nie zrobi, ale gdy zdobędzie też numer CV to może już ją wykorzystać.

Kartą debetową nie zapłacisz wszędzie w Internecie

Karta debetowa wydana do konta nie zadziała w przypadku wszystkich form płatności w Internecie. Wszystko zależy od banku. We wszystkich jednak zapłacimy gdy mamy kartę kredytową. Osobiście jednak nie polecam płatności kartą przez Internet i pozostawiania u kogokolwiek swoich danych dotyczących karty płatniczej i kodu CV. Takie dane zawsze mogą zostać wykradzione i wykorzystane.

Dlatego najlepszym sposobem jest skorzystanie z pośrednika np. karty wirtualnej prepaid, którą możemy doładować. Wtedy w razie kłopotów stracimy tylko taką sumę jaką doładowaliśmy kartę. Podobnie działa konto na PayPal, które również można doładować kwotą, która jest nam potrzebna i nie ryzykować utraty wszystkich środków na karcie kredytowej.

Zobacz również: Ile należy zarabiać, by uzyskać kredyt hipoteczny?

Źródło artykułu: https://brightside.me/inspiration-tips-and-tricks/6-bank-card-secrets-everyone-should-know-about-383960/

Podobne artykuły