Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Lifestyle Data publikacji: 23 czerwca 2017

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska? To bardzo ciekawe zagadnienie, nad którym zastanawia się wiele z nas. Przyjaźń damsko-męska jest zagadką dla wszystkich, czy faktycznie można mówić o tym, że istnieje czy zawsze jest w niej jakiś element więzi wykraczającej poza ramy przyjaźni?

Czy istnieje przyjaźń damsko-męska?

Pytanie jest tak trudne do jednoznacznej odpowiedzi, że można odpowiedzieć „tak i nie”. Wszystko oczywiście zależy od nastawienia drugiej strony oraz intencji. Chociaż nam się wydaje, że to po prostu przyjaźń, to druga osoba może nie odwzajemniać tego w ten sam sposób. Przyjaźń może być zastępstwem dla niespełnionej miłości lub drogą drugiej osoby do jej pozyskania.

Stając się przyjacielem, może być bliżej ukochanej osoby i jednocześnie walczyć o nią wspierając ją w problemach. To typowa rola przyjaciela, jednak gdy za przyjaźnią kryje się chęć zawarcia bardziej intymnego związku to tak naprawdę przyjaźń tę nie można nazwać w 100% bezinteresowną.

Oczywiście przyjaciel bądź przyjaciółka pełniące rolę przyjaciela mogą być dobrymi kompanami zarówno podczas złych jak i dobrych momentów w życiu, ale chęć do zmniejszenia dystansu może powodować niejasne sytuacje, wręcz zazdrość i działanie na Twoją szkodę. Dlaczego?

Wyobraź sobie, że masz przyjaciela lub przyjaciółkę, uważacie ich za przyjaciela, ale nie znacie tak naprawdę prawdziwych intencji. Gdy będziecie chcieli wejść w bliższy związek z inną osobą może ona stawać Wam na drodze. Oczywiście nie natarczywie i bez wyjawiania swoich uczuć, ale w pewnej konspiracji.

Osoba ta też będzie również cierpieć, gdy będziecie zdradzać swoje problemy miłosne bądź łóżkowe bo ona chciałaby być w roli Twojego partnera bądź partnerki. To powoduje toksyczne relacje, które nie są w stanie utrzymać się przed długi czas.

W końcu jedna ze stron zmęczy się rolą przyjaciela i zachce czegoś więcej. Jej zachowanie też może stać się niejasne co będzie również irytować Ciebie.

Na razie jak widzicie znalazłam bardzo dużo minusów przyjaźni damsko-męskiej. W jakich więc sytuacjach ma ona szansę przetrwania?

Przyjaźń damsko-męska w stabilnym związku z partnerami

Najlepszą sytuacją wydajemy się gdy jesteśmy już ustatkowani emocjonalnie i mamy swoich stałych partnerów oraz życie prywatne. Wtedy przyjaźń może mieć rację bytu i nie być podszyta ukrytymi emocjami oraz uczuciami. Problemem staje się jednak druga strona, nasi partnerzy. Czy potraktują to jako faktyczną przyjaźń, czy będą szukać podtekstów.

Czy kobieta i mężczyzna mogą się przyjaźnić?

Czy zatem kobieta i mężczyzna mogą się przyjaźnić? Moim zdaniem, dlaczego nie? Jednak wydaje mi się, że przyjaźń taka jest trudna do zrealizowania. W wieku młodzieńczym, gdy dopiero szukamy partnerów jest bardzo duże ryzyko tego, że osoba ta czuje jednak coś więcej. Sama to przeżyłam.

Z drugiej strony później taka przyjaźń choć może być prawdziwa to może budzić obawy naszego otoczenia, partnera bądź rodziny co do jej szczerych intencji. Tu powstaje kolejny problem.

Dlatego chociaż przyjaźń damsko-męska jest możliwa wydaje mi się mało realna. Więzi koleżeńskie oczywiście, ale ścisła więź przyjaźni damsko-męskiej musi przebyć na swojej drodze wiele problemów aby móc na stałe zakorzenić w obydwu partnerach takiej przyjaźni.

Warto pamiętać, że podłoże emocjonalne u kobiet i mężczyzn wzajemnych relacjach jest niejako sterowane też przez naszą naturę – pociąg, chęć bliskości i szukanie partnera. Już dzieci zaprzyjaźniają się w takich dwupłciowych przyjaźniach z dziećmi, które traktują szczególnie. Jako dorośli potrafimy wiele rzeczy maskować, lub wytłumaczyć sobie i wmówić pewne kwestie, chociaż nie zawsze musi to być prawdą.

Podobne artykuły