Już w tym sezonie 326 przypadków boreliozy. Zobacz jak się chronić!

Jak podaje Onet mimo, iż sezon na kleszcze dopiero się rozpoczął to zliczono już 326 przypadków zachorowania na boreliozę. Jest to duża liczba tym bardziej, że dotyczy tylko Warmii i Mazur. W całym poprzednim roku odnotowano w całym kraju 1.3 tys. przypadków boreliozy. Dlatego jest czym się martwić bo liczba zachorowań rośnie.

Jak chronić się przed kleszczami

Chroń skórę

Wbrew powszechnej opinii, kleszcze nie skaczą na nas z drzew. Znajdują się w niskich krzakach na wysokości ok. 1.5 m nad ziemią. Powinniśmy więc dbać o to by części ciała narażone na kontakt z nimi były zakryte. Dlatego na spacer w lesie czy zabawę w parku ubieramy długie spodnie i koszule z długim rękawem. Spodnie najlepiej wpuścić w skarpetki. Pamiętaj o tym, że kleszcz z ubrania przemieszcza się też dalej aby znaleźć skórę w miejscu, w którym jest najcieńsza.

Niektórzy mówią, żeby ubierać jasne ubrania, ale to bez znaczenia. Kleszcze są ślepe. Kolor naszych ubrań nie ma dla niego znaczenia, namierzają nas innymi zmysłami. Dlatego najlepszą metodą jest chronienie ciała przed kontaktem z kleszczami.

Zapachy odstraszające kleszcze

Naukowcy z CDC sprawdzili jaki zapach najskuteczniej odstrasza kleszcze i swoje badania opublikowali w Journal of Medica Entomology. Substancją, która skutecznie odstrasza kleszcze się permetryna. Jest to środek silnie trujący dla owadów, toksyczna może być nawet dla organizmów wodnych i kotów. Dla psów i ludzi jest stosunkowo nieszkodliwa. Na rynku znajdziemy preparaty, które zawierają ją w odpowiednim, bezpiecznym dla naszego zdrowia stężeniu.

Znamy też naturalne zapachy, które odstraszają kleszcze. Ich skuteczność może być różna, ale na pewno nie zaszkodzi, a skoro może pomóc to warto dodatkowo się zabezpieczyć. Będziemy do tego potrzebować butelki z atomizerem, 100 ml wody i jeden z olejków eterycznych. Następnie taką mieszanką spryskujemy ubranie wychodząc na spacer.

Olejki eteryczne odstraszające kleszcze

 • 5 kropli olejku szałwowiego
 • 10 kropli olejku z drzewa herbacianego
 • 20 kropli olejku z trawy cytrynowej

Odpowiednio usuwaj kleszcze

W Internecie znajdziemy porady, które mówią o tym by posmarować kleszcza masłem lub polać go jakąś substancją. Nigdy nie należy tego robić. Jedynym sposobem, który samodzielnie możemy wykorzystać jest wykręcenie kleszcza. Do tego celu służą specjalne szczypczyki, które możemy znaleźć w każdej aptece. Usunięcie go w pierwszej dobie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania, dlatego po spacerze w lesie należy dokładnie obejrzeć ciało. Możemy też użyć do tego pęsety, chwytami go jak najbliżej skóry i szybkim ruchem go wyjmujemy. Nie należy go uszkodzić. Miejsce po ukąszeniu dezynfekujemy, a kleszcza zabijamy.

To jednak nie koniec naszej pracy. Przez miesiąc powinniśmy obserwować miejsce po ugryzieniu kleszcza. Gdy pojawi się rumień wędrujący (zaczerwienienie, które się rozszerza) udajemy się natychmiast do lekarza.

Objawy boreliozy

 1. Rumień wędrujący
 2. Bóle głowy
 3. Bóle mięśni
 4. Gorączka
 5. Bóle stawów
 6. Zmęczenie
 7. Osłabienie
 8. Problemy z koncentracją
 9. Zaburzenia pamięci
 10. Kołatanie serca

Jak samodzielnie i bezpiecznie usunąć kleszcza

Zobacz wideo poniżej, z którego dowiesz się w jaki sposób usunąć kleszcza i jakich przyrządów do tego użyć.

Skomentuj

Już w tym sezonie 326 przypadków boreliozy. Zobacz jak się chronić!