Masz jeszcze plomby starego typu? Powinnaś je wymienić!

Zdrowie Data publikacji: 13 lutego 2017

Jeśli jeszcze masz amalgamatowe plomby w zębach to powinnaś jak najszybciej je wymienić. Mogą one powodować pięciokrotnie wyższy poziom rtęci w próbkach krwi oraz moczu. Wymiana plomby to koszt od 100 do 150 zł w zależności od miasta i gabinetu stomatologicznego.

Amalgamatowe plomby z rtęcią niebezpieczne dla zdrowia

Wypełnienia te były kiedyś na porządku dziennym. W szkołach istniały nawet gabinety dentystyczne gdzie dzieciom zakładano takie plomby. Dlatego wile z nas jeszcze ma je do dzisiaj. Okazuje się jednak, że rtęć, która w nich występuje może powodować poważne choroby takie jak Parkinson czy Alzheimer. W Polsce plomby te zostały wycofane zaledwie parę lat temu.

Ich szkodliwe dla zdrowia działanie zostało potwierdzone w 2008 roku przez FDA. Z racji tego że były dość powszechne i jeszcze do niedawna wykorzystywane to dzisiaj wielu polaków może jeszcze je mieć w swoich zębach. Rtęć uwalniana z nich jest stopniowo i może powodować dużo dolegliwości takich jak zmęczenie czy bóle głowy. W dłuższym okresie czasu natomiast może negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia i powodować poważniejsze choroby, a nawet uszkodzić układ nerwowy czy serce.

Dlatego jeśli jeszcze posiadasz plomby z rtęcią to warto skontaktować się ze stomatologiem i w ramach NFZ wymienić je na nowe lub prywatnie na inne wypełnienia lepszej jakości.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły