Jesteś niska? Będzie Ci ciężej schudnąć. Zobacz dlaczego!

Zdrowie Data publikacji: 21 kwietnia 2018 / Aktualizacja: 2022-02-20

Niskim osobom jest ciężej schudnąć. Wzrost ma wpływ na nasz metabolizm i to ile kalorii w ciągu domu spalimy. Osoby niskie mają wolniejszy metabolizm od wysokich. Przeciętnie kobieta spala 1400 kalorii w ciągu doby.

Co to oznacza? Tyle kalorii należy jeść dziennie aby nie przytyć. Oczywiście metabolizm zależy też od naszej aktywności fizycznej. Wyższe osoby potrzebują więcej energii dlatego mają wyższy metabolizm. Różnice te wynikając z biologi naszego ciała. Mniejsza osoba ma mniejszą tkankę mięśniową, a to one pochłaniają dużo energii, która pochodzi z kalorii. Oczywiście to nie wszystko i różnic jest więcej.

Osobom o niskim wzroście trudniej jest schudnąć

Jak to ma się do odchudzania? Załóżmy sytuację, że mamy osobę o wzroście 160cm i 175cm. Obie mają 10kg nadwagi i chcą je zrzucić. Z racji tego, że osoba wyższa ma większy dzienny metabolizm to ograniczając kalorie schudnie szybciej niż osoba niższa, której metabolizm jest wolniejszy. Dlatego taka sama dieta może przynieść różne rezultaty w zależności od tego kto ją stosuje.

Jeśli jesteś niska i Twój średni metabolizm jest na poziomie 1400 kcal dziennie, a wysoka koleżanka spala 1700 kcal to ograniczając się do 1200 kcal dziennie ona zacznie chudnąć dużo szybciej. Dlatego też ważne jest to by nie trzymać się sztywno ogólnych diet, a przy układaniu diety kierować się naszymi potrzebami. Nie każda dieta do każdego będzie pasowała. Kontrolować ilość spożytych kalorii możemy za pomocą kalkulatora kalorii.

Inna kwestią jest już sam wygląd. Jeśli jesteś niska kilogramy odkładają się na mniejszej powierzchni ciała co sprawia, że ich nadmiar jest bardziej zauważalny. Osoba wyższa może ważyć nawet więcej od Ciebie, a jednocześnie nie będzie wyglądała na swoją wagę.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na kalorie?

Istotne jest to by wiedzieć ile kalorii jest nam potrzebne do normalne funkcjonowania. Można to wyliczyć ze wzoru Harrisa – Benedicta. Pozwala on wyliczyć PPM czyli podstawową przemianę materii.

PPM = 655,1 + (9,563 x masa ciała [kg]) + (1,85 x wzrost [cm]) – (4,676 x [wiek])

Pamiętaj, że oznacza to spoczynkowy wydatek kaloryczny. Każda Twoja aktywność fizyczna sprawi, że zużywasz więcej kalorii. W tym przypadku jeśli przyjmiemy, że masz 160 cm wzrostu, ważysz 60kg i masz 30 lat, Twoje PPM wyniesie 1385 kcal.

Źródła

  1. kobieta.gazeta.pl
  2. vitalia.pl
  3. portal.abczdrowie.pl
  4. dietetykpro.pl

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły