Jeśli podczas upałów dostaniesz gęsiej skórki to musisz o tym wiedzieć!

Zdrowie Data publikacji: 30 czerwca 2019

Mamy w Polsce falę upałów, która jest niebezpieczna dla zdrowia. Szczególnie groźna jest dla dzieci i osób starszych, ale również dorośli w pełni sił nie powinni lekceważyć tak dużych temperatur. Podczas takich fal gorąca należy chronić się przed słońcem i pić dużo wody by nawadniać swój organizm. W trakcie upałów więcej się pocimy co pomaga organizmowi się schłodzić. Jednocześnie prowadzi to do odwodnienia organizmu. Dlatego musimy więcej pić.

Gęsia skórka podczas upałów

Gdy podczas upałów pojawi się gęsia skórka, która charakterystyczna jest dla chłodu, jest to objaw, którego nie powinnaś lekceważyć. Jest to jeden z objawów znużenia cieplnego. Często jest mylone z udarem, ale to właśnie znużenie cieplne go poprzedza i wynika z przegrzania ciała. Gdy zlekceważymy  ten problem może dojść do udaru. Wtedy nasze ciało ma temperaturę co najmniej 40 stopni Celsjusza, a to wystarczy by uszkodzić ważne dla nas narządy jak serce, mózg czy nerki. W wyniku tego może dojść nawet do śmierci.

Znużenie cieplne – objawy

  1. gęsia skórka
  2. intensywne pocenie się
  3. szybszy puls
  4. zawroty głowy
  5. zmęczenie
  6. fale chłodu

Jeśli zauważysz u siebie lub u kogoś bliskiego takie objawy to jest to należy jak najszybciej znaleźć cień i schłodzić swoje ciało. Warto pod pachami i pachwinami położyć worki lodu, to miejsca, przez które łatwo schłodzić ciało. Jednak niż reagować lepiej jest zapobiegać.

Znużenie cieplne – jak uniknąć?

  1. pij dużo wody
  2. unikaj alkoholu w upalne dni
  3. nie przebywaj cały czas na słońcu
  4. na wakacje od razu nie spędzaj całego dnia na plaży
  5. w razie obawy udaj się na pogotowie

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły