Jesień to czas na karmnik dla ptaków. Jak zrobić karmnik i czym karmić ptaki?

Ogród Data publikacji: 16 września 2020

Nie wszystkie ptaki odlatują na zimę. Niektóre gatunki zimują w naszym kraju. Wtedy przyda im się lekka pomoc w znalezieniu pożywienia. Świetnym pomysłem jest więc stworzenie karmnika dla ptaków. Jego jesienno-zimowi goście będą ożywieniem naszego zapadającego w zimowy sen ogrodu. Będzie to również nie lada atrakcja dla dzieci.

Pierwsze ptaki opuszczają nas już w sierpniu. Bociany i jerzyki odlatują jeszcze w trakcie lata. Jednak sezon odlotów ptaków zaczyna się we wrześniu. Pokonują one wtedy ogromne odległości. Jednak nie wszystkie ptaki wylatują do ciepłych krajów by spędzić tam zimę.

Zostają z nami mazurki i trznadle. Wtedy zamiast jeść owady, którymi zwykle zapełniają brzuszki latem, jedzą ziarno, które znaleźć mogą w naszym karmniku.

Nie opuszczają nas również dobrze nam znane wróbelki, samce sikor, kosy czy strzyżyki. Pokonanie zimy jest dla nich jednak sporym wyzwaniem. Dlatego liczą one na nasze wsparcie i z chęcią skorzystają z karmników, które dla nich przygotowaliśmy.

Jak zrobić karmnik?

Zrobienie karmnika z drewna jest bardzo proste, ale osoby, które nie lubią prac ręcznych z pewnością znajdą karmniki w marketach budowlanych, które zwykle pojawiają się na jesień w ofercie sklepów.

Najprostszy karmnik dla ptaków zrobisz z kilku deseczek i kawałków sklejki. Sklejka wodoodporna jest dobrym materiałem, gdyż nie zaszkodzi jej leżący na niej śnieg. Jest za to tańsza od litego drewna.

Potrzebne rzeczy

  • młotek i gwoździe lub wkrętarka i wkręty do drewna
  • kawałek sklejki na podłogę w formie prostokąta
  • dwa większe kawałki sklejki na dach
  • kantówka drewniana pocięta na cztery kawałki (podpory dachu)
  • dwa kawałki kantówki o szerokości podłogi karmnika
  • listewka pocięta na kawałki (2x szerokość podłogi i 2x długość podłogi)

Zrobienie karmnika jest bardzo proste. Do podłogi od dołu przykręcamy podpory dachu (4 takie same elementy wycięte z kantówki). Dwie podpory po tej samej stronie łączymy ze sobie krótszą kantówką. Dzięki temu konstrukcja będzie stabilniejsza.

Następnie do podpór przykręcamy daszek, łącząc go na środku również wkrętami. Po bokach podłogi przykręcamy listewki, dzięki temu ziarno nie będzie wypadać.

Karmnik dla ptaków

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków?

Najlepiej jest umieścić go poza zasięgiem drapieżników, które mogłyby przeszkadzać ptakom w konsumpcji. Umieszczamy go więc w miejscach, w których nie będzie im łatwo wejść. Jednocześnie warto, aby było to miejsce, które widzimy z domu, abyśmy mogli cieszyć się widokiem przylatujących i dolatujących ptaków.

Karmnik mocujemy dokładnie i dbamy o to, by wiatr go nie przewrócił.

Co do jedzenia umieścić w karmniku dla ptaków?

W sklepach znajdziemy specjalne mieszanki ziaren przeznaczonych do karmienia ptaków. Jeśli jednak wolimy sami coś przygotować to świetnie sprawdzą się mieszanki, które możemy przygotować samodzielnie.

Ptaki uwielbiają łuskany słonecznik. Bardzo smakują im również orzechy, słonina, płatki owsiane, różnego rodzaju kasze lub zborze takie jak pszenica, żyto lub owies.

Pamiętaj o tym, aby ptaki karmić produktami naturalnymi. Nie powinny to być produkty, które wcześniej zostały przetworzone przez człowieka.

Warto również nie robić tego zbyt wcześnie bo upośledzamy wtedy umiejętności ptaków do samodzielnego zdobywania pożywania. Oczywiście możemy przygotować sobie karmnik dużo wcześniej, jednak dokarmianie ptaków zaczynamy dopiero, gdy pogoda uniemożliwia im samodzielne zdobywanie pożywania.

Podobne artykuły