Błędy, które popełniamy podczas pielęgnacji trawnika

Ogród Data publikacji: 06 kwietnia 2024

Trawnik jest jedną z najważniejszych części ogrodu. Pięknie wypielęgnowany jest wizytówką nieruchomości, przyciąga spojrzenia. Jakich błędów nie popełniać, aby zawsze był idealny i zielony?

Nieodpowiednie nawożenie

Dla uzyskania pięknego trawnika niezbędne jest jego nawożenie. Istotne jest zastosowanie nawozu organicznego, zanim trawa zostanie posiana. Następnie, 2 razy w sezonie, należy stosować nawozy mineralne oraz zwykłe.

Wczesną wiosną, na przełomie marca i kwietnia, warto wybrać nawóz azotowy, a na przełomie czerwca i lipca nawóz z dużą ilością fosforu i potasu.

W nawożeniu należy zachować umiar, ponieważ zbyt duża dawka i nieodpowiednio dobrany preparat, może spowodować nawet spalenie źdźbeł.

Brak walki z chwastami

Już na etapie zakładania trawnika, należy usunąć chwasty na stałe, aby nie przebijały się przez piękną, gładką murawę. Zwalczanie chwastów jest uciążliwe, ale konieczne. Gdy trawa zostanie zaniedbana, nie będzie prezentowała się atrakcyjnie. Na chwasty warto zastosować oprysk.

Nieregularne nawadnianie w upalnych miesiącach

Podlewanie manualne trawnika jest czasochłonne, pracochłonne, a także wiąże się z dużymi kosztami. Szybko rosnąca trawa potrzebuje dużej ilości wody oraz składników odżywczych. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestycja w system automatycznego nawadniania. Trawnik będzie podlewany regularnie i równomiernie.

Za wysokie lub za niskie koszenie

Błędy podczas koszenia są najczęstszymi, które powodują niszczenie trawnika. Kosząc trawę zbyt nisko, znacząco ją osłabiasz. Tłumisz jej odrastanie oraz może powstać efekt gwałtownego wysychania.

Trawniki ozdobne znajdujące się w wielu polskich ogrodach, należy kosić na wysokości 3-5 cm. Jeżeli teren jest zacieniony, wysokość koszenia powinna być nie mniejsza niż 5 cm. Istotna jest kontrola mechanizmu tnącego. Nie może być on tępy, ponieważ powodował będzie uszkodzenia źdźbeł trawy.

Pomijanie wiosennej regeneracji

Każdej wiosny należy przeprowadzić pozimową regenerację trawnika. W tym celu powinno się wykonać aerację. Zabieg polega na głębokim nakłuwaniu gleby, co prowadzi do jej napowietrzania.

Innym pomocnym w perfekcyjnym utrzymaniu trawnika zabiegiem jest wertykulacja. Polega na lekkim, poziomym ścięciu trawy i pozbyciu się z jej powierzchni warstwy filcu.

Jeżeli chcesz, aby trawnik prezentował się perfekcyjnie, musisz zapewnić mu odpowiednie warunki do rozwoju. Nie popełniając powyższych błędów oraz wdrażając profesjonalne zasady pielęgnacji, uzyskasz idealną zieloną murawę przed swoim domem.

Podobne artykuły