Lawenda to popularna roślina uprawiana zarówno w ogrodach, jak i na balkonach, dzięki swoim aromatycznym kwiatom i pięknym kształtom. Obok swoich właściwości dekoracyjnych, lawenda jest również ceniona za swoje właściwości relaksujące, które sprawiają, że jest powszechnie stosowana w kosmetyce i aromaterapii.
Aby jednak cieszyć się bujnymi, zdrowymi krzewami przez długi czas, istotne jest przeprowadzenie regularnego i prawidłowego przycinania. Właśnie dlatego, w tym artykule, postaramy się wyjaśnić, kiedy najlepiej przycinać lawendę oraz jak prawidłowo wykonać ten zabieg, aby cieszyć się pięknem i aromatem tej wyjątkowej rośliny przez cały sezon.
Istnieje wiele powodów, aby posadzić w ogrodzie lawendę. Jedną z zalet jest jej piękny aromat, który działa na nas uspokajająco. Choć dla nas jest on przyjemny, to jednak nie wszystkie żyjące stworzenia za nim przepadają. Tutaj pojawia się kolejna korzyść.
Lawenda działa odstraszająco na niektóre owady. Sadząc ją w ogrodzie lub na balkonie, możemy pozbyć się komarów, które tego zapachu nie lubią. Jest za to przyjazna dla pszczół, a wiemy przecież, jak są one ważne dla otaczającej nas natury.
Roślina ta jest również prosta w uprawie, co jest jeszcze jedną jej zaletą. Musimy tylko pamiętać o tym, aby ją przyciąć i odpowiednio to zrobić. I właśnie tym zajmiemy się w dalszej części tego artykułu.
Wiosna jest idealnym momentem na przycinanie lawendy. Robimy to pod koniec marca i na początku kwietnia, a więc właśnie teraz. Lawenda dosyć szybko się starzeje, ale jeśli przyjrzymy się dokładnie, zobaczymy, że ze środka odbijają już młode listki.
Z tego właśnie powodu lawendę należy przycinać dość nisko. Dzięki temu zagęści się i odmłodzi. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać dość przerażająco, ale z rośliny wybije wiele nowych młodych pąków, z których nasza lawenda odbuduje się i pięknie zakwitnie. Unikniemy też sytuacji, w której wewnątrz krew nie zakwitnie.
Wiosną lawendy skracamy mniej więcej o połowę. Jeśli jednak krzew jest już stary, to możemy przyciąć je jeszcze niżej pozostawiając tak naprawdę jedynie kilka centymetrów. To odmłodzi krzew i można robić to co kilka lat.
Kolejny raz będziemy przycinać lawendę latem, wtedy usuwamy tylko przekwitnięte kwiatostany. Wiele osób przycina lawendę również jesienią przed zimowaniem, ale nie jest to konieczne. Możemy z tego zrezygnować i zrobić to dopiero na wiosnę.