Oprysk z drożdży na pomidory. Jak chronić pomidory?

Ogród Data publikacji: 02 czerwca 2019 / Aktualizacja: 2022-04-01

Uprawiasz w swoim ogrodzie pomidory? Musisz poznać ten stary sposób stosowany przez ogrodników. Oprysk z drożdży pomoże Ci uchronić pomidory przed chorobami grzybiczymi. Przygotowanie tego sposobu jest bardzo proste i możesz go zastosować nie tylko do pomidorów, ale też ogórków.

Oprysk z drożdży na pomidory

Pomidory są popularnym warzywem sadzonym w naszych przydomowych ogródkach czy na działkach. Ich sadzenie jest dość proste. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach, dzięki temu Wasze pomidory będą rosły piękne i będą smaczne.

Jedną z tych rzeczy jest przekopanie ziemi na początku wiosny. Warto też dodać kompostu lub nawozu bo pomidory lubią odczyn ziemi wynoszący 5.5-6.5 pH. Następnie czekamy na połowę maja i  wtedy sadzimy krzaki pomidorów. Przymrozki mogłyby im zaszkodzić. Należy też wybrać dzień, w którym słońce nie będzie zbyt mocne, aby ziemia, do której je sadzimy nie była mocno rozgrzana.

Po wykopaniu dołków w ziemi rozkładamy w nich korzenie tak by się nie pozawijały i przysypujemy ziemią delikatnie ją ugniatając. Obok wbijamy podporę, ja zawsze robiłam je po prostu ze złamanych gałęzi, które znalazłam w parku lub lesie. Przywiązujemy do niego roślinę aby się nie złamała. Warto pamiętać, że pomidory możemy też wysiewać w doniczkach, a potem przesadzać do gruntu.

Pomidory należy również podlewać. Po posadzeniu dostarczamy im wody w obfitych ilościach. Wtedy krzaczki mają szansę ładnie się przyjąć. Następnie podlewamy je raz na tydzień, ale intensywnie. Podlewamy ziemię pod nimi, a nie krzaki. Pamiętajmy tylko aby strumień nie był mocny by jej nie wypłukać i nie odkryć korzeni. Następnym krokiem w pielęgnacji pomidorów jest ich nawożenie. Specjalne nawozy znajdziecie w sklepach ogrodniczych i pracownik z pewnością doradzi Wam jaki wybrać. Na początku stosuje się nawozy fosforowe, a potem przechodzi na saletrę amonową.

Możemy zrobić dla nich jeszcze jedną rzecz, którą jest oprysk z drożdży i przejdźmy wreszcie do tematu tego artykułu. Jednak ten wstęp mimo, iż był długi to był konieczny. Pomoże on wszystkim, którzy dopiero chcą posadzić pierwszy raz pomidory lub zweryfikować czy robią wszystko dobrze.

Jak robić oprysk pomidorów

W przydomowym ogrodzie warto sięgać po to co naturalne i nie korzystać z pestycydów. Przecież właśnie po to uprawiamy warzywa i owoce aby nie kupować produktów GMO i traktowanych pestycydami. Jednym z domowych sposobów na ochronę pomidorów przed chorobami jest oprysk z drożdży.

Składniki

  • 100 g drożdży
  • 10 l wody

Przygotowanie

  1. Do miski wlej trochę wody i rozpuść w niej drożdże (nie może być gorąca)
  2. Do rozpylacza wlej rozpuszczone drożdże, a następnie dodaj 10 l wody
  3. Dobrze wstrząśnij całością aby się wymieszała
  4. Spryskaj pomidory i rób tak co tydzień

Podobne artykuły