Jedna rzecz o młodych ziemniakach, której nie wiedziałaś

Zdrowie Data publikacji: 22 czerwca 2017

Mam dobrą wiadomość dla wszystkich odchudzających się. Któż z nas nie lubi młodych ziemniaczków, takich z koperkiem i kefirem? Młode ziemniaki są pyszne i jest przy nich mało pracy bo nie trzeba ich obierać.

Stare ziemniaki nie są wskazane dla osób na diecie. Młode natomiast nie tyle co nie są wskazane, ale są wręcz zalecane dla osób odchudzających się. Bulwy ziemniaków są cennym źródłem węglowodanów oraz minerałów. 100g ugotowanych młodych ziemniaków to zaledwie ok. 69 kcal (stare mają o 10 kcal więcej). Dlatego powszechnym mitem jest stwierdzenie, że ziemniaki tuczą. Tuczy to co do nich dodajemy do obiadu, śmietana, masło, tłuszcz czy sos. Ziemniaki same w sobie nie są tak bardzo tuczące, a zamiast robić je z kaloryczną śmietaną możemy użyć jogurtu naturalnego lub polać je odrobiną masła. Pamiętaj, że jedna łyżka masła podnosi kaloryczność ziemniaków nawet o 80%.

Ziemniaki zwierają również sporo witaminy C, A, E oraz witamin z grupy B. Do tego znajdziemy w nich potas, błonnik, żelazo, wapń, fosfor, magnez. Najwięcej witamin i minerałów ziemniak zawiera tuż pod skórką dlatego to, że młodych ziemniaków nie trzeba obierać jest właśnie tak cenne.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły