O lekarza ciężko, zaczęliśmy więc szukać porad medycznych na Facebooku. Czy powinniśmy stosować rady domorosłych lekarzy?

Zdrowie Data publikacji: 22 listopada 2020

Zauważyłam ostatnio nasilenie się dość niebezpiecznego moim zdaniem zjawiska. Z pewnością jest to spowodowane tym, że w niektórych miejscach dodzwonić się do lekarza rodzinnego to jak trafić szóstkę w totka. Bez niego i odpowiedniego skierowania niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Dlatego wiele osób zaczęło szukać porad w grupach na Facebooku i opisywać swoje problemy.

Co gorsze – ludzie zaczęli je diagnozować, a nawet przepisywać leki (oczywiście bez recepty). Nie trzeba oczywiście wiele wyobraźni, aby zrozumieć, że może to być niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowanie.

Doktor Facebook – porada grupowa

Jak wygląda taka porada? Otóż osoba mająca jakiś problem natury zdrowotnej opisuje go na grupie. Następnie w komentarzach kilkanaście, kilkadziesiąt czy nawet kilkaset osób odpisuje co może być przyczyną. Nie trudno domyślić się, że opinii jest wiele, często sprzecznych ze sobą. Oczywiście ktoś może mieć rację i faktycznie dobrze zdiagnozować problem, ale pytanie – kto jest tym szczęśliwcem?

Co więcej – zauważyłam, że niektórzy nawet zalecają stosowanie konkretnych leków.

Doskonale rozumiem, że w obecnej sytuacji ciężko jest dostać się do lekarza, problemem może być nawet samo dodzwonienie się, aby uzyskać teleporadę.

Apeluję jednak do rozsądku by nie stosować kuracji lekami, które polecają nam osoby na Facebooku po zdiagnozowaniu naszego problemu przez badanie wykonane falami Wi-Fi.

Starajmy się jednak uzyskać pomóc u lekarzy. Może okazać się, że niestety będzie konieczna wizyta prywatna – o dziwo te idzie załatwić bez problemu. Sama nie jestem z tej sytuacji zadowolona i nie uważam to za normalne. Jestem tak samo zbulwersowana jak Wy, tak samo zdenerwowana tym, że muszę płacić za to by cokolwiek się dowiedzieć i przeprowadzić jakiekolwiek badania.

Jednak darmowa porada medyczna na Facebooku od osób, których nie znamy i nie wiemy czy można im zaufać nie jest w tej sytuacji lepszą alternatywą.

Serwis pełni wyłącznie formę edukacyjno-informacyjną i nie jest poradnikiem medycznym. Wszelkie informacje zamieszczone na DomPelenPomyslow.pl nie zastępują i nie mogą zastępować indywidualnej wizyty i konsultacji lekarskiej. Informacje zawarte na stronie DomPelenPomyslow.pl mają charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Podobne artykuły