Jakie wyróżniamy krzewy ozdobne?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-11-21 / Aktualizacja: 2023-02-10

Krzewy ozdobne są popularnymi roślinami używanymi w ogrodach i na działkach. Są one łatwe w pielęgnacji i mogą dodać koloru i charakteru każdej przestrzeni. Niektóre z najbardziej popularnych gatunków krzewów ozdobnych to:

  • lawendy
  • jaśminowce
  • hortensje
  • żywotniki
  • magnolie
  • forsycje

Lawenda – jak ją uprawiać?

Lawenda jest krzewem, który można uprawiać w ogrodzie lub na działce. Pamiętaj, aby uprawiać lawendę w miejscu nasłonecznionym i dobrze osuszonym. Zaleca się również, aby przed posadzeniem lawendy zasilić glebę nawozem mineralnym. Lawenda lubi także podlewanie, ale należy jej dawać tylko tyle wody, ile potrzebuje. Zbyt dużo wody może spowodować gnicie korzeni.

Aby utrzymać ładny i zdrowy krzew lawendowy, regularnie go przycinaj. Możesz to robić kilka razy w roku – wiosną, latem i jesienią. Pamiętaj, że lawenda lubi przesuszone gleby. Dlatego też nie należy jej podlewać zbyt często.

Zaobserwuj nas na Facebooku

Jaśminowce – jak je uprawiać?

Jaśminowce to krzewy, które najlepiej rosną w ciepłych i suchych warunkach. Jeśli chcesz, aby twoje jaśminowce były zdrowe i pełne życia, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

Po pierwsze, pamiętaj o tym, żeby nie podlewać ich zbyt często. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni. Lawenda lubi przesuszone gleby, dlatego też jaśminowce powinny być podlewane rzadko. Jeśli Twoja gleba jest bardzo sucha, możesz jaśminowcom dopuścić do głębokiego nawodnienia.

Pamiętaj także, by nie przesadzać z nawożeniem. Zbyt duża ilość nawozu może uszkodzić korzenie rośliny i spowodować jej wypadanie. Nawozi się jaśminowce raz w miesiącu, stosując nawóz ogrodniczy o obniżonej zawartości azotu.

Jaśminowce lubią słoneczne miejsca, dlatego też powinno się je uprawiać na nasłonecznionych rabatach. Jeśli chcesz, aby Twoje jaśminowce pięknie kwitły, pamiętaj o tym, żeby je regularnie przycinać. 

Hortensje – jak je uprawiać?

Hortensje to kwiaty, które można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce. Pamiętaj jednak, że hortensje potrzebują dużo słońca i należy je regularnie podlewać. Jeśli chcesz, aby Twoje hortensje pięknie kwitły, pamiętaj o tym, żeby je regularnie przycinać.

Żywotniki – jak je uprawiać?

Żywotniki to kwiaty, które można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce. Pamiętaj jednak, że żywotniki potrzebują dużo słońca i należy je regularnie podlewać. Jeśli chcesz, aby Twoje żywotniki pięknie kwitły, pamiętaj o tym, żeby je regularnie przycinać.

Magnolie – jak je uprawiać?

Magnolie to kwiaty, które można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce. Pamiętaj jednak, że magnolie potrzebują dużo słońca i należy je regularnie podlewać. Jeśli chcesz, aby Twoje magnolie pięknie kwitły, pamiętaj o tym, żeby je regularnie przycinać.

Forsycje – jak je uprawiać?

Forsycje są krzewami, które można uprawiać w ogrodzie lub w doniczce. Forsycje potrzebują dużo słońca i należy je regularnie podlewać. Jeśli chcesz, aby Twoje forsycje pięknie kwitły, pamiętaj o tym, żeby je regularnie przycinać.

Gdzie sadzić krzewy ozdobne?

Krzewy ozdobne najlepiej sadzić w miejscach nasłonecznionych i dobrze oświetlonych. Można je także uprawiać w doniczkach, ale wtedy trzeba je regularnie przesadzać, gdyż krzewy te szybko rosną. Pamiętaj także o tym, aby krzewy ozdobne były dobrze podlewane i nawożone.

Czy krzewy ozdobne można hodować w doniczkach?

Tak, można. Jeśli chcesz hodować krzewy ozdobne w doniczkach, musisz je regularnie przesadzać, ponieważ te krzewy szybko rosną. Dlatego lepiej wcześniej przewidzieć dla nich dużo większą doniczkę, niż aktualnie jej potrzebują. Pamiętaj również o warstwie drenażowej.

Czym jest warstwa drenażowa w doniczce?

Warstwa drenażowa w doniczce to warstwa materiału, który ma za zadanie odprowadzać nadmiar wody. Drenaż jest ważny, ponieważ nadmierna wilgoć może uszkodzić korzenie krzewów ozdobnych. Ułożenie warstwy drenażowej zapobiega również gromadzeniu się wody w doniczce i utrzymaniu korzeni w wilgotnym środowisku.

Jak zrobić warstwę drenażową w doniczce?

Zazwyczaj warstwa drenażowa składa się z dwóch rodzajów materiału: keramzytu lub gliny. Można użyć również innych materiałów, takich jak piasek lub żwir. Keramzyt i glina są najlepsze, ponieważ pozwalają na swobodny przepływ powietrza i wody, a także zatrzymują korzenie w suchym środowisku.

Podobne artykuły