Begonie – kwiaty idealne do ogrodu i na balkon

Ogród Data publikacji: 20 kwietnia 2022

Begonie są chętnie wybieranymi roślinami zarówno w postaci kwiatów doniczkowych na taras jak i do ogrodu. Wynika to z imponującej różnorodności odmian. Znajdź dla siebie odpowiedni wariant i ciesz się okazałymi kwiatami!

Jak wyglądają begonie? 

Begonie są przykładem wyjątkowo urokliwych kwiatów, które zwracają uwagę mnogością dostępnych odmian – wyróżniamy ich bowiem ponad 1000, które cechują się zarówno odmiennymi wymaganiami w kontekście uprawy jak i wyglądu. 

W naszym rodzimym klimacie są traktowane jako rośliny ozdobne. Drobne liście w połączeniu z okazałymi kwiatami tworzą atrakcyjną wizualnie kompozycję.

Begonia bulwiasta – czym się charakteryzuje? 

Begonia bulwiasta to przykład wyjątkowo zdobnej odmiany tych roślin – jest zarazem nieco bardziej wymagająca w uprawie. Dorodne i pełne kwiaty zachęcają do ozdabiania balkonów oraz ogrodów. Może osiągnąć około 30-40 cm wysokości, a niektóre odmiany nawet metr!

Więcej informacji na temat begonii bulwiastych znaleźć można tutaj.

Dobrą wiadomością powinno być to, że odnajdzie się zdecydowanie lepiej w półcienistym stanowisku niż mocno nasłonecznionym. Z czego to wynika? Intensywne promienie słoneczne mogłyby bowiem doprowadzić do uszkodzenia delikatnych liści tej odmiany. 

Begonia zwisająca – idealna na balkon i taras 

Zwisające odmiany begonii świetnie prezentują się na balkonach – nie są przy tym wymagające w uprawie. a kwitną przez całe lato oraz jesień. Dobrze tolerują okresowy niedobór wody, co pozwala sięgać po te kwiaty także w przypadku osób, które np. podczas wakacyjnego wyjazdy planują zostawić kwiaty balkonowe bez nadzoru. 

Pędy tej odmiany begonii mogą mieć do 30 cm wysokości, co w połączeniu z dużymi lub pojedynczymi kwiatami tworzy kompozycje cieszące oko.

Sadzonki begonii – Jak sadzić begonie?

Najczęstsza w uprawie jest begonia stale kwitnąca. Sadzonki tych begonii można uprawiać zarówno w doniczkach (solo lub z innymi gatunkami o zbliżonych wymaganiach) jak i bezpośrednio w gruncie. 

To przykład relatywnie mało wymagającej rośliny jednorocznej, która odnajdzie się również w półcienistych miejscach. Co prawda nie należy do gatunków, które potrzebują szczególnie dużo opieki, jednak kluczowe będzie zapewnienie jej próchniczej, żyznej, a zarazem przepuszczalnej gleby.

Trzeba mieć także na uwadze, że sadzonki begonii potrzebują dość dużo czasu od momentu zasadzenia do chwili pojawia się kwiatów. Jeżeli zatem oczekujesz bujnego kwitnienia w połowie maja – wówczas najlepszym terminem do prac ogrodowych będzie okres od końca lutego do połowy marca.

Równie ważne jest zaopatrzenie się w dobrej jakości sadzonki begonii np. z tego sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/begonia/. Oferta obejmuje zarówno begonie zwisające, pełne, strzępiaste jak i  

Jak dbać o begonie by długo i pięknie kwitły

Jeżeli zależy Ci na tym, aby przedłużyć czas, w którym begonia prezentuje się wyjątkowo efektownie – warto wprowadzić w życie kilka porad. Jedną z nich jest odpowiednie rozmieszczenie tych roślin – intensywne podmuchy wiatru mogą bowiem doprowadzić do jej uszkodzenia i połamania delikatnych pędów. 

Równie ważne jest także systematyczne pozbywanie się obumarłych kwiatostanów, co pozwoli zaoszczędzić cenną energię. Nie powinno się doprowadzać zarówno do przesuszenia bryły korzeniowej, jak i przelania. Mogłoby wówczas dojść do nadgnicia i rozwoju chorób o podłożu grzybiczym. W przypadku begonii o pędach zwisających – najlepiej umieszczać je w donicach np. na balustradach balkonów – w przeciwnym razie mogłoby np. dojść do uszkodzenia liści podczas ulewnego deszczu.

Powyższe wskazówki powinny stanowić drogowskaz dotyczący zapewnienia optymalnych warunków do uprawy i pielęgnacji tych wyjątkowo zdobnych roślin. Warto postawić na nie w najbliższym sezonie w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie.

Podobne artykuły