Jakie wiszące lampy do salonu warto wybrać? Czym się przy tym kierować?

Wnętrza Data publikacji: 28 lutego 2024

Oświetlenie to niezwykle istotny element pokoju dziennego. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku oczywiście oświetlenie centralne. Tę funkcję zazwyczaj pełnią lampy wiszące do salonu. Przy ich wyborze trzeba mieć na uwagę wielkość całego pomieszczenia i swoje indywidualne potrzeby. Trzeba też je dopasować do wystroju wnętrza, bo całość powinna być ze sobą spójna.

Lampy wiszące do salonu – co oferuje rynek?

Lampy wiszące do salonu to w praktyce bardzo szeroka kategoria produktów. Na etapie ich zakupu, trzeba uwzględnić m.in. wielkość czy ilość punktów świetlnych. Kluczowe znaczenie ma wielkość pokoju dziennego. Zbyt mała lampa w dużym salonie pozostanie niewidoczna. Z kolei ogromny żyrandol sprawi, że niewielki pokój dzienny straci na funkcjonalności. 

Na rynku zauważyć można pewne trendy. Jakie lampy wiszące do salonu są obecnie na topie? 

  1. Lampy kule – połączenie klasyki i nowoczesności. Tego typu oświetlenie chyba nigdy nie wyjdzie z mody. Szklane klosze wcale nie muszą być białe. Wybór w tym zakresie jest coraz większy. 
  2. Kryształowe żyrandole – tego typu lampy wiszące do salonu efektownie rozpraszają światło i dopełniają całą aranżację. Pasują głównie do wnętrz utrzymanych w stylistyce glamour. Mogą mieć naprawdę nietuzinkowe kształty. 
  3. Lampy wielopunktowe – to oświetlenie zdecydowanie robi wrażenie. Wykorzystywane jest głównie w salonach nowoczesnych, ewentualnie loftowych. 

Co trzeba wziąć pod uwagę przy zakupie wiszących lamp do salonu?

Wybór wiszących lamp do salonu jest spory, co wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Przy zakupie oświetlenia trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych elementów. 

Zacząć trzeba od tego, aby wielkość lampy była dobrze dopasowana do metrażu całego pokoju dziennego. Warto postawić na model wyposażony w większą liczbę punktów świetlnych. Oczywiście nie trzeba ich wszystkich uruchamiać jednocześnie. Dzięki temu we wnętrzu można stworzyć różny klimat, w zależności od aktualnych potrzeb.

Obecnie na popularności zyskuje przede wszystkim oświetlenie LED i trudno się temu dziwić. Jest energooszczędne – pozwala znacznie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Na uwagę zasługuje poza tym jego wysoka żywotność i wytrzymałość.

Lampy wiszące do salonu pełnią oczywiście funkcję oświetlenia głównego. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o oświetleniu dodatkowym. W pokoju dziennym warto zadać także o lampy stojące i stołowe czy kinkiety ścienne. Bez tego żadna aranżacja nie jest kompletna.

Podobne artykuły