Pomysły na balustradę schodową w domu!

Wnętrza Data publikacji: 12 kwietnia 2018

Nawet najmniej obeznane w architekturze osoby z całą stanowczością potrafią stwierdzać, że pośród elementów mieszkania robiących wizualnie największe wrażenie swoje poczesne miejsce mają schody. Formalnie proste tak w budowie, jak i użytkowaniu, przy odpowiednio profesjonalnym i pomysłowym wykonaniu potrafią jednak zaskakiwać nie tylko swoim ogromem i majestatem, lecz także zupełnie przeciwnymi cechami. Potrafią być zwiewne i drobne, sprawiając wrażenie niemal unoszących się w powietrzu oraz kruchych. W obydwu przypadkach poziom efektywności jest zdecydowanie wysoki.

Balustrady schodowe

W czym jednak tak naprawdę tkwi klucz do wizualnej potęgi schodów jako elementu mieszkania? Niedocenianą częścią, a wielokrotnie decydującą o wrażeniu, jakie sprawiają, jest zdecydowanie balustrada. Kiedy współgra z charakterem samych schodów, ma niebagatelne znaczenie dla wnętrza – dopełnia jego bardzo charakterystyczny element, stanowiąc o całości pomieszczenia i niejako „dopinając” je. Nie inaczej jest także w wypadku schodów zewnętrznych – ich położenie i reprezentacyjny charakter wręcz wymaga wykończenia balustradą z pewną widoczną klasą.

Kute, szklane, czy metalowe barierki?

Jak to zrobić? Jest wiele pomysłów na oryginalne balustrady: przez barierki metalowe – kute, po czerpiące z nich balustrady kute, po balustrady szklane. Każda z nich ma tu swoje atuty, których nie sposób bagatelizować podobnie jak samego omawianego elementu konstrukcyjnego schodów. Tekst z założenia omówić ma potencjalnie najciekawsze z nich, lecz de facto wszystko jest tu zależne od osobistego poczucia estetyki – każdej z wersji warto jest się przyjrzeć samodzielnie.

Z ciągotami ku nowoczesności najlepiej łączyć się winna stal. Jej zdolność do wyginania się i tworzenia spektakularnych konstrukcji powinna idealnie zaspokajać nawet najbardziej wymagające potrzeby osoby celującej zdecydowanie w przyszłość.

Idealnym zastosowaniem tutaj są wspomniane już wcześniej barierki metalowe – kute, zarazem jednak wymagające sporej uwagi i wyczucia ze strony osoby je montującej. To nie tylko kwestia czysto techniczna, chęć odpowiedniego rozłożenia ciężaru tak pokaźnej konstrukcji i innych problemów z tym związanych – po prostu stal przez swoją plastyczność jest także materiałem, przy którym łatwo jest przesadzić estetycznie.

Ta uwaga oczywiście tyczyć się winna także i wszystkich innych typów (balustrady kute, balustrady szklane), lecz zwłaszcza w jej wypadku zyskuje dodatkowe znaczenie. Od fantazyjności niedaleko do zbytniego rozbuchania zwłaszcza w wypadku materiału, który sprzyja najbardziej odważnym pomysłom – niezbędne jest elementarne wyczucie, dzięki któremu nie przekroczymy przy użyciu stali pewnych granic.

Konstrukcje drewniane

Przeciwieństwem stali są od dawien modne statyczne konstrukcje drewniane. Jednak zanim zdecydujemy się na ten rodzaj wykończenia trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki – balustrada drewniana zajmuje znacznie więcej miejsca i wymaga odpowiednio większej przestrzeni pomieszczenia. Dzięki nowoczesnym metodom obróbki drewna łatwo możemy nadać nowy ton klasyce, która nigdy nie wychodzi z mody.

Dopasowane do stylistyki wnętrza!

Nie tylko rodzaj materiału z jakiego wykonane zostały schody, a także pełna architektura wnętrza wpływa na decyzję w kwestii wyboru balustrady. Różne modele pasują do różnych aranżacji, dlatego warto również wziąć pod uwagę design pomieszczeń, kolorystykę i stylistykę aby całość idealnie ze sobą współgrała, a barierka cieszyła estetyką i długoletnią funkcjonalnością.

Mimo wielu możliwości przede wszystkim należy jednak pamiętać o tym, że nic także w kwestii balustrad nie działa na estetykę lepiej od zdrowego rozsądku. Wielokrotnie można spotkać się z przykładami wykończeń, które pod wpływem impulsu i chwili zostały wyposażone w innowację z kategorii tych szybko się starzejących i wyglądających po prostu brzydko. Najlepszym pomysłem więc niezmiennie pozostaje umiar – niezależnie od wybranych przez nas preferencji materiałowych.

Podobne artykuły