Sztukateria ścienna, czyli o listwach naściennych w aranżacji wnętrz

Wnętrza Data publikacji: 27 kwietnia 2022 / Aktualizacja: 2024-02-14

Kiedyś była efektem artystycznego kunsztu i znajdowała się w najpiękniejszych i najbardziej okazałych budowlach. Już od starożytności zdobiła wewnętrzne i zewnętrzne ściany, nadając wystrojom stylu, klasy, a niekiedy także fantazji. Sztukateria, bo o niej tutaj mowa, nadal jest obecna we współczesnych wnętrzach i to nie tylko tych inspirowanych stylem klasycznym czy bardziej ornamentalnym, ale także minimalistycznym i nowoczesnym. Jak dzisiaj wygląda aranżacja wnętrz z wykorzystaniem sztukaterii?

Sztukateria, do jakich wnętrz?

Sztukateria jest sposobem zdobienia wnętrz i elewacji za pomocą elementów dekoracyjnych czy stiuku. Współcześnie zastosowanie w tworzeniu sztukaterii znajdują rozety i nowoczesne listwy dekoracyjne, które można podzielić na:

  • listwy przypodłogowe
  • listwy sufitowe
  • listwy naścienne

Te ostatnie służą do tworzenia dekoracji zarówno na ścianach, jak i drzwiach czy meblach. Aranżacje z ich wykorzystaniem mogą być mniej lub bardziej skomplikowane. Najprostszą formą dekoracji ścian za pomocą listew naściennych, jest poziomy montaż listwy na całej długości ściany. Listwy naścienne często montuje się także przy suficie, stanowią one wtedy dekoracyjny gzyms.

Do innych sposobów zdobienia ścian za pomocą listwy ściennej należą ramy. Są to okienka ułożone z listew, które stanowią dekorację samą w sobie lub są elementem eksponującym drzwi, okna czy kominek. Co najważniejsze, współczesne listwy naścienne to produkty, które charakteryzują się nie tylko ciekawym wzornictwem, ale także trwałością i prostotą montażu.

Listwy naścienne Krome

Doskonałym przykładem połączenia nowoczesnego designu, wytrzymałości na uszkodzenia i działanie wilgoci są listwy naścienne Krome. Są to produkty polskiego producenta, dzięki którym każdy może samodzielnie stworzyć stylową sztukaterię w swoim domu. Listwy dostępne są w różnej wielkości (przede wszystkim szerokości i grubości profilu) i wykończeniu. Do wyboru są produkty o bogatych zdobieniach, jak i te bardziej minimalistyczne. Dzięki temu można je wykorzystać zarówno do wnętrz bardzo stylowych, jak i nowoczesnych. 

Marka oferuje listwy wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które są lekkie, co znacząco ułatwia montaż. Ten z kolei sam z siebie jest niezwykle prosty – bo listwy naścienne Krome po prostu przykleja się do ściany. A ich dodatkową i niezaprzeczalnie cenną ze względów dekoracyjnych zaletą jest fakt, że listwy można pomalować na dowolny kolor farbami akrylowymi. Przy czym Krome oferuje również listwy barwione w masie na przykład w kolorze czarnym – je także można pomalować.

Podobne artykuły