Spoty sufitowe – nowoczesne oświetlenie Twojego domu

Wnętrza Data publikacji: 04 października 2021

Zależy Ci na dobrym oświetleniu całego pomieszczenia albo tylko wybranych elementów? Nie chcesz, by żyrandol zajmował zbyt dużo przestrzeni? Postaw na spoty sufitowe. Możesz zamontować je pojedynczo lub w większej liczbie. W każdym przypadku nadadzą one wnętrzom wyjątkowego charakteru. Przekonaj się!

Spoty sufitowe – co to za rodzaj oświetlenia?

Spoty sufitowe to nowoczesne i designerskie oświetlenie, które pełni nie tylko czysto użytkową funkcję, ale i dekoracyjną. Zwykle są one niewielkie i można je montować bezpośrednio na suficie, także otynkowanym. Świetnie rozjaśnią pomieszczenia bądź posłużą jako oświetlenie punktowe do zaakcentowania wybranych elementów. Sprawdzą się w salonie, sypialni, pokoju dziecka, łazience, kuchni i korytarzu, czyli właściwie wszędzie.

Spoty sufitowe są niezwykle dekoracyjne i wpasują się przede wszystkim w nowoczesne wnętrza, jednak trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich liczbą. Zbyt gęsto rozmieszczone oświetlenie punktowe na suficie w żadnym razie nie będzie się estetycznie prezentować.

Rodzaje spotów sufitowych

Spoty sufitowe występują w najróżniejszych konfiguracjach i rozmiarach. Mogą mieć formę pojedynczego źródła światła lub kilku żarówek umieszczonych na podstawie po dwie, trzy, a nawet cztery sztuki. Co więcej, niektóre nowoczesne spoty sufitowe posiadają ruchome głowice, więc można dowolnie ustawić kierunek padania światła w zależności od aranżacji wnętrza, okazji czy własnych preferencji.

To jeszcze nie wszystko, bo spoty sufitowe przyjmują najróżniejsze kształty, zarówno jeśli chodzi o samą podstawę, jak i żarówki. Wspomniana podstawa może być okrągła, kwadratowa, podłużna lub fantazyjnie wygięta, a żarówki przymocowane bezpośrednio do niej lub do listwy albo szyny. Dodatkowo można postawić na spoty sufitowe natynkowe bądź spoty sufitowe wpuszczane.

Nikt też nie powinien mieć problemu z dobraniem idealnego spotu sufitowego, gdyż występują one w wielu wersjach kolorystycznych. Dostępne są między innymi spoty sufitowe czarnespoty sufitowe białe, jak i drewniane, metalowe oraz z kryształkami lub innymi ozdobnikami. Świetnie dopasują się one do wnętrz utrzymanych w różnym stylu – nie tylko nowoczesnym, ale i glamour, skandynawskim czy industrialnym.

Największą popularnością cieszą się spoty sufitowe LED i nie ma w tym nic dziwnego. Tego typu oświetlenie punktowe jest energooszczędne i bezpieczne dla naszego zdrowia, a przy tym niezwykle żywotne. Dodatkowo nic się nie nagrzewa ani nie migocze.

Spoty sufitowe w salonie – o czym warto pamiętać?

Salon to jedno z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w naszym domu. To właśnie tutaj przyjmujemy gości czy się relaksujemy. Może być on też podzielony na strefę wypoczynkową oraz jadalnianą bądź połączony z aneksem kuchennym. W każdym przypadku rozsądnie podejdźmy do tematu oświetlenia. Poza głównym spotem sufitowym w salonie potrzebne będzie też nam źródło światła nad stołem oraz wspomnianym aneksie kuchennym. Niekiedy przyda się jeszcze oświetlenie punktowe przy fotelu, do czytania książek czy pracy przy komputerze, bądź do wyeksponowania obrazu i witryny.

Lampy typu spoty sufitowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie rozwiązania dwa w jednym. Tutaj wręcz można powiedzieć, że trzy w jednym, gdyż są one jednocześnie funkcjonalne, praktyczne i designerskie. Można je używać na wiele sposobów, dostosowując kierunek padania światła w zależności od potrzeb. Bez wątpienia stanowią one solidną podstawę dobrej aranżacji i całego oświetlenia domu.

Podobne artykuły