Jakie warzywa sadzimy w kwietniu w naszym ogrodzie?

Ogród Data publikacji: 29 marca 2021

Wiosna to najlepszy czas na pracę w ogródku. Wszystkie rośliny budzą się do życia i rozpoczynają najbardziej intensywny okres wzrostu. Dzień staje się coraz dłuższy, a to zapewnia im dużo większą ilość światła słonecznego. Jeżeli zastanawiasz się jakie warzywa sadzimy w kwietniu to ten artykuł będzie bardzo pomocny. Dlaczego warto sadzić warzywa? Nic nie zastąpi smaku świeżej rzodkiewki czy marchewki z własnego ogródka. Mamy pewność co do jakości spożywanych produktów, ponieważ sami decydujemy czym nawożone będą nasze warzywa. Posiadając kawałek ziemi, warto przeznaczyć ją właśnie na ogródek warzywny.

Jakie warzywa sadzić w kwietniu?

Większość nasion warzyw możemy zacząć sadzić już w drugiej połowie marca. Nie musimy przejmować się niewielkimi przymrozkami, ponieważ duża część z nich poradzi sobie z tym bez problemu. Pod koniec marca możemy już z powodzeniem sadzić na przykład marchew czy rzodkiewkę. Długość dnia ma bardzo duże znaczenie. Jeśli dzień jest zbyt długi to rośliny zaczynają wypuszczać kwiatostany zamiast wykorzystać energię na dobre plony. W taki razie jakie warzywa sadzić w kwietniu? Te podane powyżej mogą poczekać do kwietnia i ich wzrost nie będzie zaburzony. Oprócz tego mamy też wiele innych warzyw, a to co siejemy w kwietniu zależy już od konkretnych wymagań danej rośliny.

Bób

Od połowy marca do połowy kwietnia możemy sadzić bób. Warto zrobić to właśnie w tym czasie, ponieważ w innym przypadku plony będą bardzo małe. Dodatkowo bób posadzony później będzie dużo słabszy, przez co bardziej narażony na atak szkodników. Walka ze szkodnikami może być niemożliwa, a nie chcemy używać środków chemicznych w przypadku warzyw, które są przeznaczone do spożycia.

Burak ćwikłowy

Wysiew buraka ćwikłowego może odbyć się dwa razy w ciągu roku w zależności od tego, kiedy chcemy zebrać plony. Jeżeli zależy nam na zbiorze letnim to powinniśmy siać go od połowy kwietnia do połowy maja. Na zbiory jesienne możemy liczyć siejąc od połowy maja do początku lipca. 

Burak liściowy

Aby osiągnąć najbardziej zadowalające plony buraka liściowego powinniśmy siać go przez cały kwiecień. Należy też zwrócić uwagę na odległości między sadzonkami. Burak liściowy bardzo szybko się rozrasta i potrzebuje miejsca. Warto siać punktowo i zachować odstępy około 20 cm. 

Cebula

Cebulę należy wysiewać do połowy kwietnia albo pod koniec marca. Warto sadzić ją współrzędnie, czyli naprzemiennie z marchewką. Zapach cebuli odstraszy szkodniki żerujące na marchwi, a olejki z liści marchwi odstraszą szkodniki żerujące na cebuli. Taki sposób uprawy pozwala w naturalny sposób zminimalizować prawdopodobieństwo zniszczenia plonów. 

Koper ogrodowy

Wysiew kopru ogrodowego powinniśmy rozpocząć w połowie kwietnia i powtarzać go co około 2 tygodnie aż do połowy sierpnia. Dzięki temu będziemy mieli zawsze młode listki, które są najbardziej pożądane. Warto dodać, że koper ogrodowy źle znosi przymrozki. Można go dodatkowo zabezpieczyć albo poczekać na cieplejsze noce. 

Jakie warzywa siejemy w kwietniu przez cały miesiąc?

Są takie warzywa, które możemy z powodzeniem siać przez cały kwiecień. Nie ma znaczenia czy zrobimy to na początku czy na końcu miesiąca. Mają one różne terminy zbiorów, ale wysiewać możemy je razem. Zatem jakie warzywa siejemy w kwietniu przez cały miesiąc? Brokuł, kalarepa, koper, marchew, pietruszka naciowa, rzodkiew, sałata czy szpinak. Są to warzywa dosyć odporne i nie zaszkodzą im nawet delikatne przymrozki. 

Co siejemy w kwietniu? – zioła

Oprócz warzyw warto pomyśleć też o wysiewie ziół w kwietniu. W naszej kuchni możemy je wykorzystać na wiele sposobów, ale mają one też bardzo pozytywny wpływ na uprawę warzyw. Do gruntu możemy siać zioła jednoroczne (kminek, majeranek, cząber, rumianek pospolity, kolendra siewna) oraz zioła wieloletnie (mięta, lubczyk ogrodowy, szałwia lekarska). Świetnym rozwiązaniem jest wysiew ziół obok warzyw. W sąsiedztwie marchwi i kapusty warto wysiać szałwię, a obok grochu czy fasoli powinna znaleźć się mięta. To co siejemy w kwietniu obok naszych warzyw zależy też od naszych możliwości, potrzeb oraz ilości dostępnego miejsca. Warto rozplanować sianie warzyw i ziół tak, żeby dodatkowo miały one na siebie pozytywny wpływ. 

Jak dbać o nasze warzywa?

Wiemy już jakie warzywa sadzić w kwietniu. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest odpowiednia pielęgnacja. To w dużej mierze od nas samych zależy jak obfite będą zebrane plony. Trzeba poświecić sporo pracy i czasu, ale jest to bardzo opłacalne i satysfakcjonujące. Przede wszystkim rośliny, które mają dostęp do dużej ilości promieni słonecznych potrzebują wody. Musimy pamiętać o regularnym podlewaniu. Najlepiej robić to z samego rana bądź wieczorem. Dobrym sposobem jest też magazynowanie deszczówki i wykorzystywanie jej do podlewania roślin. Ma ona wiele wartościowych substancji. Kolejnym bardzo ważnym elementem jest nawożenie. Do warzyw i ziół przeznaczonych do spożycia powinniśmy używać tylko nawozów naturalnych. Świetnie sprawdzą się biohumusy lub obornik granulowany. Warto unikać sztucznych nawozów.

Podobne artykuły