Basen ogrodowy – jak wybrać najlepszy model?

Kategoria: Ogród
Tagi: brak tagów
Data publikacji: 2022-10-20 / Aktualizacja: 2023-07-11

Wakacyjne miesiące to najlepszy czas na kąpiel w zimnej wodzie, jednak decyzji o zakupie basenu nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Dostępnych jest wiele modeli, co tym bardziej utrudnia wybór tego idealnego. Czym się kierować w trakcie poszukiwania basenu ogrodowego? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jaki basen kupić?

Zanim kupimy basen, powinniśmy się dobrze zastanowić, czego od niego oczekujemy. Wydawać by się mogło, że odpowiedź jest banalnie prosta — ma chłodzić w upalne dni, czego więcej chcieć. Jednak jeśli bardziej zgłębimy ten temat, okaże się, że wiele czynników wpływa na funkcjonalność konstrukcji i wygodę korzystania.

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest przestrzeń, jaką chcemy przeznaczyć na basen w ogrodzie. Należy pamiętać, aby dodatkowo ująć w obliczeniach obszar 1 metra wokół przykładowego zbiornika. Pozwoli to na wygodne rozkładanie i w późniejszym czasie użytkowanie. Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod lupę, będzie przeznaczenie basenu. Inny model okaże się bardziej przystosowany do zabawy z dziećmi, a inny do relaksu ze znajomymi.

Na który model się zdecydować?

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów basenów. Różnią się między sobą wielkością, głębokością czy metodą stawiania. Głównie ze względu na ten ostatni czynnik możemy wyróżnić trzy typy. Pierwsze dwa z nich charakteryzują się tym, że aby przyjęły swoją formę, należy je nadmuchać. Wyróżniamy baseniki dla dzieci, czyli najtańszy i najmniejszy z wariantów. Pomimo że można spotkać dosyć spore egzemplarze, to zawsze będą one szczególnie płytkie. Drugi typ to mini jacuzzi, którego fenomen polega na dołączonej do zestawu pompy podgrzewającej wodę. Dzięki niej możemy korzystać z funkcji hydromasażu bąbelkami.

Kolejny model opiera się na możliwościach nadawania kształtu przez nadmuchiwany kołnierz w połączeniu z siłami rozpierającymi cząsteczek wody. Rozmiar basenów rozporowych może być różny, jednak w porównaniu z poprzednio omawianymi typami jest on zazwyczaj znacznie większy. Dodatkowym atutem okazuje się łatwość rozkładania oraz brak konieczności inwestowania w drabinki do wchodzenia. Ostatni rodzaj basenów to baseny stelażowy, które, jak sama nazwa mówi, trzymają się na specjalnym stelażu. Jest to bardziej zaawansowany typ zbiornika, wskazuje na to nie tylko wyższa cena, ale i rozmiar, który czasami może być naprawdę imponujący.

Czystość w basenie

Należy pamiętać, aby w basenie zachowywać czystość. Z tego powodu warto zainwestować w niezbędne środki, jakimi są pastylki chlorujące i ozonujące. Tabletki te zazwyczaj wkłada się do małego pływaka nazywanego poprawnie skimmerem. Ciekawym rozwiązaniem do radzenia sobie z większymi zanieczyszczeniami mogą być siatki na kiju, a w przypadku oczyszczania dna specjalne szczotki czy odkurzacze. Pamiętajmy o nakrywaniu basenu ogrodowego plandeką, aby długo móc korzystać z basenu ogrodowego, bez konieczności ciągłej wymiany wody.

Mamy nadzieję, że wiesz już, czym kierować się podczas wyboru wymarzonego basenu. Jak widać, możliwości jest całkiem sporo.

Podobne artykuły